İçme Suyundaki Kireç Oranı Cihazları Bozmaya Başladı

İçme Suyundaki Kireç Oranı Cihazları Bozmaya Başladı

Karabük'te İçme Sularında Kireç Oranının Yüksek Çıkması Nedeniyle Halk Perişan. Elektronik Ev Aletleri ile Suyla Çalışan Cihazları Bozulan Vatandaşlar Tamirlere Akın Ediyor.

İçme Suyundaki Kireç Oranı Cihazları Bozmaya Başladı

Karabük'te içme sularında kireç oranının yüksek çıkması nedeniyle halk perişan. Elektronik ev aletleri ile suyla çalışan cihazları bozulan vatandaşlar tamirlere akın ediyor.

Karasu projesi çerçevesinde 40 yıllık içme suyu hattı ile karşılanan Karabük ve Safranbolu ilçesindeki ev ve iş yerlerinde kullanılan ütü, çaydanlık, şofben gibi cihazlarda kireçlenmeden dolayı arızalar meydana gelmeye başladı. İçme suyundaki sertlik ve kireç oranının yüksek çıkması belediyeyi çare aramaya zorluyor. Kireçlenmenin yüksek olması nedeniyle vatandaşlar da tamircilere akın ediyor. Özellikle son günlerde ev ve iş yerlerinde su ile kullanılan elektronik cihazları arıza yapan vatandaşlar,

tamirciye gittiklerinde kireçlenmiş cihazları ile karşı karşıya kalıyor. Elektronik cihaz tamiri yapan Muzaffer Köse, son zamanlarda arıza nedeniyle çok sayıda cihaz geldiğini ve açıp baktıklarında, rezistanslarının yüksek derece kireçle kaplandığını gördüklerini kaydederek, "Bize tamir için gelen müşterilerimiz ütü, semaver ve şofben gibi cihazlarında ısınma sorunu yaşadıklarını iletiyorlar. Cihazların içini açtığımızda yüksek oranda kireçlenmenin olduğunu görüyoruz" dedi.

Ayrıca geçtiğimiz hafta İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, DSİ. 23. Bölge Müdürlüğü'nden Karasu içme suyundaki sertlik ve kireç oranının yüksek olması nedeniyle yardım istemişti.

(YE-SD-MEF-Y)

Kaynak: İHA