İç Güvenlik Paketi" TBMM Genel Kurulu'nda

İç Güvenlik Paketi" TBMM Genel Kurulu'nda

İç Güvenlik Paketi' TBMM Genel Kurulu'nda
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

"İç Güvenlik Paketi"nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin sabah saatlerine kadar uzaması muhalefetin tepkisine yol açtı.

"İç Güvenlik Paketi"nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin sabah saatlerine kadar uzaması muhalefetin tepkisine yol açtı. 

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, saat 03.00'e yaklaşınca, CHP sıralarının önüne gelerek TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a, "Kölelerin bile akşam yatmalarına izin veriliyordu" diyerek, görüşmelerin bitirilmesini istedi. 

HDP'liler saatler 03.20'yi gösterdiğinde "Angarya yasaktır. Anayasa madde 18" dövizleri açarak, Genel Kurul'un çalışma saatinin uzamasını protesto etti. CHP Milletvekili Binnaz Toprak da HDP'lilerden aldığı dövizleri CHP'li arkadaşlarına dağıtarak, protestoya destek verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan ise bir dosya kağıdına "Saat 23.00'e kadar aklınız neredeydi?" yazarak, muhalefet milletvekillerine gösterdi.

CHP'li Toprak, polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren maddenin oylanmasında karar yeter sayısı bulunamaması nedeniyle verilen arada, bir dövizi Başkanlık Divanı'na bıraktı. 

Polise kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren madde kabul edildi. 

Maddenin kabul edilmesinin ardından MHP Grup Başkanvekili Vural, yerinden kalkarak, Yakut'a, "Saat 10.30'da grup toplantımız var. Saat 04.00 oldu. Grup toplantısına katılma görevimiz engelleniyor. MHP'ye ve grup toplantısı olan partilere saygısızlık yapanlara karşı tavrınızı ortaya koymanızı istiyorum. Böyle bir şey olmaz" ifadesini kullandı. 

Yakut'un, "Genel Kurul kararı, yapabileceğim bir şey yok. Benim meselem değil. Grup başkanvekilleri olarak anlaşın" demesine tepki gösteren Vural, "Bu ne nezaketsizliktir" dedi ve MHP milletvekillerini Başkanlık Divanı'nın önüne çağırdı. 

Vural ve MHP milletvekillerinin tartıştığı Yakut, birleşime ara verdi. Arada, MHP ve CHP milletvekilleriyle AK Parti milletvekilleri arasında ağız dalaşı yaşandı.

Aradan sonra TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi yönetmek üzere Başkanlık Divanı'na geldi.  

MHP Grup Başkanvekili Vural, Yakut'a ilettiği talebi tekrarladı.

Bahçekapılı'nın "Bitimine kadar devam ettirmek durumundayım" demesi üzerine Vural, Divanın önüne giderek MHP milletvekillerini çağırdı.

Bahçekapılı'nın Yakut ile değişerek oturumu yönetemeyeceğini savunan Vural, "İç tüzüğe aykırı, yapamazsınız" dedi. Bahçekapılı'nın, "Ne?" sorusuna Vural, "Her şey" karşılığını verdi.

Katip üyeye müdahale ve arbede-

Bahçekapılı, 14. madde üzerindeki önergeleri katip üye AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz'a okutmaya başlayınca MHP'liler Divan'a, diğer muhalefet milletvekilleri sıralara vurarak protestoya başladı. 

MHP'liler Divanın önünde "İç tüzük" diye tempo tutarken, Bahçekapılı, bir MHP'linin vurmaya başladığı tokmağı alarak, diğer kenara koydu.

Bir süre sonra MHP'li bir milletvekili önerge okuyan Beyaz'a bağırarak müdahale etti. Beyaz, MHP'lilere "Ne bağırıyorsunuz" diye tepki gösterdi.

Bahçekapılı, yerinden kalkarak, Beyaz'a yapılan müdahalede araya girdi ve AK Parti'li milletvekillerine dönüp, "Elimi tutuyorlar" dedi. Bu sırada Divanın CHP'li üyesi Rıza Yalçınkaya, Bahçekapılı'yı omuzlarından tutarak, sakinleştirmeye çalıştı.  

AK Parti'li milletvekillerinin de Divanın önüne gelmesiyle arbede yaşandı. Arbedeyi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yatıştırmaya çalıştı. 

Birleşime ara veren Bahçekapılı, aradan sonra "Kadına karşı şiddete hayır. Bir kadın milletvekiline cam bardak tabağının atılmaya çalışılmasına karşı onu elinden almam şiddetse ben şiddet yaptım" diye konuştu.

HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, partisinin önergesi üzerinde konuşma yapmak için kürsüye davet edildiğinde, tasarının özgürlüklere ve insan haklarına aykırı olduğunu öne sürerek, 5 dakikalık konuşma süresince ağzını siyah bantla kapattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title