Helikopter Kazası Sayesinde Köylerinin Yolu Açılıyor

Helikopter Kazası Sayesinde Köylerinin Yolu Açılıyor

Trabzon'un Çaykara İlçesi'nin Uzungöl Beldesi Demirkapı Köyü'nün 4 Aydır Kar Nedeniyle Kapalı Olan Yolu Geçtiğimiz Haftasonu Yaşanan Helikopter Kazası Sonrasında İl Özel İdaresi Ekipleri Tarafından Açılmaya Başlandı.

Helikopter Kazası Sayesinde Köylerinin Yolu Açılıyor

Trabzon'un Çaykara İlçesi'nin Uzungöl Beldesi Demirkapı Köyü'nün 4 aydır kar nedeniyle kapalı olan yolu geçtiğimiz haftasonu yaşanan helikopter kazası sonrasında İl Özel İdaresi ekipleri tarafından açılmaya başlandı.

Çaykara İlçesi'nin yüksek kesimlerinde heliski sporu yapılabilecek alanları incelemek üzere Trabzon'a gelen Fransız kayakçılar Anthony Nocellin, Laurent Cottez ve Clement İribarves'i taşıyan helikopter geçtiğimiz pazar günü Uzungöl Beldesi'nin yüksek kesimlerinden Karakaya Tepesi mevkiine iniş yapmıştı. Gruptaki kayakçılar inceleme yaparken, helikopter şiddetli rüzgar ve karın da yumuşak olması nedeniyle yan yatarak pervane kanatlarından biri yere çarpmış ve kullanılamaz hale gelmişti.

3 bin 100 metre rakımda mahsur kalan 3 Fransız profesyonel kayakçı, beraberlerindeki 3 Türk'ü yanlarına alıp kayarak en yakın yerleşim yeri olan Demirkapı Köyü'ne ulaşmışlardı. Demirkapı Köyü'nün yolu bu olaya kadar 4 aydır kapalıydı. Fransız kayakçılar ve beraberlerindeki 3 Türk'ü kurtarmak için İl Özel İdaresi ekipleri, harekete geçerek Uzungöl-Demirkapı arasındaki yaklaşık 14 km'lik yolu ulaşıma açmak için çalışma başlatmıştı. Zaman zaman 4 metreyi bulan kar nedeniyle köye 2 km mesafede İl Özel İdaresi'ne ait grayderler arızalanmıştı. Fransız kayakçıların kurtarılmasının ardından kalan 2 km'lik bölümünün ulaşıma açılması için bugünden itibaren çalışmaların tekrar başlatıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Demirkapı Köyü sakinlerinden Muzaffer Yüce, köylerinin yolunun Kurban Bayramı'ndan bu yana kapalı olduğunu hatırlatarak "Demekki köyümüzün yolunun açılması için Fransız kayakçıların mahsur kalması ve böyle bir olayın yaşanması gerekiyormuş. Fransız kayakçıların kurtarılması bizleri de sevindirdi ama bir o kadar da düşündürdü. Bu zamana kadar bizim 3 Fransız kadar değerimiz yokmuş" dedi. Köylerinde 6 hanede 14 nüfusun yaşadığını belirten Yüce "Kurban Bayramı'ndan bu yana Allah'a emanet yaşıyorduk. Ama yinede köyümüzün yolunun açılacak olması bizleri sevindiriyor" diye konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kul ise kar nedeniyle kapalı olan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek "Demirkapı Köyü'de bunlardan biriydi. Biz Fransızlar olmasa da bu köyümüzün yolunu açmaya başlamıştık. Köye yaklaşık 2 km mesafede kar açma çalışmalarımız iş makinelerimizin paletlerindeki arazı nedeniyle durmuştu. Bugün tekrar kar nedeniyle kapalı olan Demirkapı Köyü'nün yolunu açmaya başladık" şeklinde konuştu.

(EK-ÖS-Y)

18.04.2007 16:39 TSİ