Kaderine terk edilen 'Hazar Denizi Canavarı' silah müzesinde sergilenecek

Kaderine terk edilen 'Hazar Denizi Canavarı' silah müzesinde sergilenecek

İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK - Haberler | Güncel

1965 yılında Sovyetler Birliği döneminde üretilen ve Hazar Denizi'nde kaza yaptıktan sonra uzun yıllar boyunca Dağıstan'ın kıyısında atıl durumda bırakılan 'prototip gemi' Moskova'ya götürüldü. ABD'nin 'Hazar Deniz Canavarı' ismini verdiği ve yük taşıması için üretilen 300 ton ağırlığındaki gemi, Rusya'daki silah müzesinde sergilenecek.

Sovyetler Birliği döneminde 1965 yılında geliştirilen 1966 ve 1980 yılları arasında Hazar Denizi'nde testleri yapılan hem uçağa hem de gemiye benzeyen devasa savaş makinesi Ekranoplan testler sırasında kaza yaptı. Rusça'da 'korabl maket' yani 'prototip gemi' anlamına gelen uçağın amacı özellikle Karadeniz'de yük taşımak ve düşman gemilerini etkisiz hale getirmek oldu.

PİLOTAJ HATASI NEDENİYLE KAZA YAPTI

Pilotaj hatası nedeni ile kaza yapan aracın hızı saatte 500 kilometre hıza ulaşırken, 10 adet motoru bulunuyor. 92 metre uzunluğu ve 38 metre kanat açıklığı olan araç ayrıca suyun 4 metre üstünde uçabilme yeteneğine sahip. Hedefleri doğrudan görebilme ve 'P-270 Moskit"'tipi güdümlü füzelerle düşman unsurlarını vurabiliyordu.

ATIL BİR ŞEKİLDE BIRAKILMIŞTI

ABD istihbaratı CIA tarafından 1968 yılında KH-8 uydusu üzerinden tespit edilebilen dev araç bütün dünyada büyük merak uyandırmıştı. ABD istihbaratı Hazar Denizi'nde testler sırasında keşfettiği araç için 'Hazar Denizi Canavarı' ismini koymuş, Amerikan istihbaratının yıllarca takip ettiği dev araç kaza yaptıktan sonra Hazar Denizi kıyısındaki Dağıstan'ın, Derbent kıyılarında atıl bir şekilde bırakılmıştı.

ZİYARETE AÇILACAK

Sovyetler Birliği döneminden bu yana atıl şekilde kalan Ekranoplan için Rusya Savunma Bakanlığı devreye girdi. Deniz aracı mı yoksa hava aracı mı olduğu konusunda hala tanımsız olan bu devasa savaş aracı, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Hazar Denizi'nden kıyıya 100 kilometre hat boyunca sürüklenerek çekilmişti. Geçtiğimiz Şubat ayı sonlarında ise deniz unsuru Moskova'da bulunan Rusya Savunma Bakanlığına ait 'Patriot Park' isimli silah müzesine nakliye edilmeye başlandı. Şu an Moskova'da bulunan 300 ton ağırlığındaki Hazar Denizi Canavarı'nın bu müzeye kurulacağı ve daha sonra ziyaretçilere açılacağı duyuruldu.

Kaderine terk edilen 'Hazar Denizi Canavarı' silah müzesinde sergilenecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

Haber Yorumları (1)
SENAR: görüntü canavar hakkaten, o dönemde iyi üretilmiş.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title