Hartum'daki Çatışmalar

Hartum'daki Çatışmalar

Sudan'da Ordu ile Çatışan İsyancılar Başkent Hartum'da Gücü Ellerine Aldıklarını İddia Ederken, Hükümet İse İsyanın Bastırıldığını Açıkladı.

Hartum'daki Çatışmalar

Sudan'da ordu ile çatışan isyancılar başkent Hartum'da gücü ellerine aldıklarını iddia ederken, hükümet ise isyanın bastırıldığını açıkladı.

Afrika'nın en büyük ülkesi Sudan'da akşam saatlerinde isyancı gruplarla ordu arasında başlayan çatışmalar devam ediyor. Nil Nehri'nden başkent Hartum'a giden Omdurman'da şiddetli çatışmalar ve ağır silah sesleri duyuluyor. Ordunun isyanı bastırmak için helikopter ve zırhlı araçları da devreye soktuğu ifade ediliyor. İsyancı güçler başkent Hartum'da kontrolün kendilerinde olduğunu iddia ederken, hükümet ise isyanın bastırıldığını ifade ediyor. İktidardaki Ulusal Kongre Partisi Sekreteri Mandour El Mehdi devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, "Bu başarısız terörist saldırının ana amacı, insanlara başkent Hartum'a girebilecekleri hayalini göstermekti. Allah'a şükürler olsun ki, bu girişimin başarısız olması sağlanmıştır. Çatışmalarda isyancı Darfur Adalet ve Eşitlik Hareketi komutanlarından bazıları öldürülmüştür" dedi.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA