Hannover'de Binlerce Türk, Terörü Protesto Etti

Hannover'de Binlerce Türk, Terörü Protesto Etti

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaletinin Başşehri Hannover'de Türk-alman 27 Sivil Toplum Örgütünün Organize Ettiği "Teröre Karşı El Ele" Sloganlı Yürüyüş ve Miting, Büyük Bir Katılımla Gerçekleştirildi.

Hannover'de Binlerce Türk, Terörü Protesto Etti

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinin başşehri Hannover'de Türk-Alman 27 sivil toplum örgütünün organize ettiği "Teröre Karşı El Ele" sloganlı yürüyüş ve miting, büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Yaklaşık 10 bin kişi, son günlerde azgınlaşan terör örgütünü ve destekçilerini kınadı. Türkiye'de terörist saldırılara verilen şehitlerimizin anısı ve terörün son bulması için Hannover ve çevresinden yaklaşık 10 bin kişi, Operplatz'da bir araya geldi. Topluluk, "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları ile Hannover'i adeta inletti.

Burada ilk olarak şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasından ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Aşağı Saksonya ve Bremen Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Yılmaz Güner kalabalığa hitap etti. Güner, "Son zamanlarda ülkemize karşı artan terörist saldırılar karşısında Türkiye'de olduğu gibi burada da tek yürek oldunuz. Bu yürüyüşte olduğunuz için tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Daha sonra Almanca ve Türkçe olarak terörü lanetleyen bildiri, Musa Türk ve Zeynep Doğrusöz tarafından okundu.

Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB) Hannover Teşkilatı Başkanı Mehmet Baş ise, Türk ve Kürt halkının asırlarca birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarını hatırlatarak, bunu hiçbir gücün bozamayacağını söyledi. Baş, "Bu menfur saldırıların arkasındaki gerçekler ortaya çıkarılmadığı müddetçe -Allah korusun- milletimiz bu tür acılarla karşı karşıya kalacaktır" dedi.

Aşağı Saksonya Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Dr. Engin Çalbay ise, "Son bir ayda onlarca şehit verdik. Bu cumhuriyeti ve ülkemizi birkaç çapulcuya asla teslim etmeyiz" dedi.

Konuşmaların ardından kalabalık, hiçbir taşkınlık olmaksızın sakin bir şekilde dağıldı.

(HB-EA-EA-CC-D)