Halime Çavuş Haberleri

Halime Çavuş haber, Halime Çavuş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Halime Çavuş - 12.09.2021
DESTİCİ: HEM TÜRK MİLLETİNDEN HEM DE FATİH SULTAN MEHMET HAN'IN MANEVİ ŞAHSİYETİNDEN BİR ÖZÜR BEKLİYORUZ
'KILIK KIYAFET ÜZERİNDEN TOPLUMU AYRIŞTIRMAYIN' Balıkesir'in Edremit ilçesinin kurtuluş törenlerinde yaşananlarla ilgili de konuşan Destici, şunları söyledi: "Allah akıl, fikir versin. Din düşmanlığı bu. Toplumun inancına, kılık kıyafetine düşmanlık ancak bu kadar açığa vurulabilir. Bunlar akıllı da değil, toplumdan tepki geleceğini dahi hesap edemiyorlar. Bu ülkenin kurtuluş mücadelesinde Nene Hatun'lar, Kara Fatma'lar, Halime Çavuş'lar hangi kıyafeti giyiyorlardı? Kağnılarla cepheye erzak, mühimmat taşırken üzerlerinde hangi kıyafet vardı? Aziziye tabyasında mücadele eden Nene Hatun'un üzerinde hangi kıyafet vardı? Gerçekten ya akıl tutulması yaşıyorlar ya da içlerinde o kadar büyük düşmanlık var ki o açığa çıkıyor.
Halime Çavuş - 31.08.2021
Büyük Zafer'in 99. yılı kurtuluşun şehri Kütahya'da gururla kutlandı
"BU MİLLETİN EVLADI OLMAKTAN ONUR VE GURUR DUYUYORUM" 30 Ağustos'un bağımsızlık tutkusuyla şaha kalkan bir milletin onurlu, haklı ve en insani destanı olduğunu söyleyen Vali Çelik, "Bu zafer; 11 yıl sonra bu topraklarda kavuştuğu oğlu Onbaşı Mehmed'in kollarında şehit düşen Çetmili Kara Ali Çavuş'un; 2 bin düşman askerini esir alıp düşman toplarını ele geçirmek üzere tekrar hücuma geçtiği sırada askerleriyle şehit düşen ve şehadetinden sonra binbaşılığa terfi ettirilen Yüzbaşı Harputlu Şekip Efendi'nin, namus ve şerefini korumaya ant içtiği bayrağını şehit olduğunda dahi yere düşürmeyen şehit sancaktarımızın zaferidir. 11 yaşında şehadet şerbetini içen Süleyman'ın, 13 yaşında ölümsüzlüğü tadan Ali'nin, Halil kızı Zeynep'in, Ahmet kızı Ayşe'nin; Musul'dan, Diyarbakır'dan, Adana'dan, Sivas'tan, Afyon'dan, Uşak'tan; yurdun dört bir yanından gelen ve "Ya İstiklal ya Ölüm" parolasıyla hayatını bağımsızlığın yoluna seren nice vatan evlatlarının zaferidir. Yani 30 Ağustos asil milletimizin asla esir edilemeyeceğini, semaları süsleyen şanlı bayrağımızın asla indirilemeyeceğini ve gök kubbeyi çınlatan ezan seslerinin asla dindirilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden bir diriliş fermanıdır. Bu zaferi kazanan bir milletin evladı olmaktan onur ve gurur duyuyorum" diye konuştu. "HER BİRİNİZ ŞEHİT SANCAKTAR, ŞERİFE BACISINIZ…" Gençlere de seslenen Vali Çelik, "Her biriniz bir Şehit Sancaktar, Yüzbaşı Şekip Efendi, Çetmili Kara Ali Çavuş, Halide Edip, Halime Çavuş, Kara Fatma, Şerife Bacısınız… İnanıyor ve biliyoruz ki sizler bu kutsal emanete, vatana, memlekete hakkıyla sahip çıkacak; Türkiye Cumhuriyeti'ni daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaksınız.
Halime Çavuş - 17.03.2021
Manisa'da anaokulu öğrencileri Milli Mücadele kahramanlarını canlandırdı
Turgutlu Cumhuriyet Anaokulu öğrencileri, milli mücadelede hafızalara kazınmış Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Seyit Onbaşı, Halime Çavuş, Arslan Toğuzata, Nezahat Onbaşı, Halide Edip Adıvar ve Hasan Tahsin gibi pek çok kahramanın arşivlerde yer alan fotoğraflarından hazırlanan kıyafetleri giydi.
Halime Çavuş - 08.03.2021
Beşiktaş Kulübü Başkanı Çebi'den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı Açıklaması
Çebi, siyah-beyazlı kulübün internet sitesinde, "Ülkemizin bağımsızlığa kavuşması için yapılan Kurtuluş Savaşı'nda en ön saflarda yer almış Halide Edip Adıvar, Şerife Bacı, Halime Çavuş ve nice kadın kahramanlarımız, cumhuriyetin ilanından sonra Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde hak ettikleri konuma erişmiş ve modern yaşamın her alanında kendilerini gösterme fırsatı bulmuşlardır.
Halime Çavuş - 09.12.2020
KEFEK üyelerinden "5 Aralık Kadın Hakları Günü" açıklaması
Türk tarihine bakıldığında kadın ve erkeğin omuz omuza mücadele etmesiyle toplumun ayakta kaldığını dile getiren Erdem, "Tarihimiz Türk kadınlarımızın kahramanlıklarıyla doludur. Bir de Kurtuluş Savaşı'ndan sonra büyük mücadeleler veren kahraman Türk kadınlarımızı hatırlamamız gerekir. Nene Hatun, Halide onbaşı, Nezahat onbaşı, Şerife Bacı, Halime Çavuş ve isimlerini saymakla burada bitiremeyeceğim birçok kahraman kadınımız var.
Halime Çavuş - 08.03.2020
MSB'den 'Kadınlar Günü' paylaşımı
MSB Twitter hesabından, 'Tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun' başlığı ile video paylaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli kadın askerlerin görüntüsüyle başlayan videoda, şu ifadelere yer verildi: "Bir kelimeden çok daha fazlasıdır kadın. Bu toprakların güneşi, yağmuru, bereketi, aydınlık yarınların habercisiyim. Düşmana aman vermeyen Nene Hatun, Kara Fatma, Halime Çavuş benim.
Halime Çavuş - 08.03.2020
MSB'den kadınlar günününe özel video
Sosyal hayatın her alanında yer alan kadınların siyah-beyaz arşiv görüntülerine de bulunduğu videoda, şu ifadeler kullanıldı: "Bir kelimeden çok daha fazlasıdır kadın. Bu toprakların güneşi, yağmuru, bereketi, aydınlık yarınların habercisiyim. Düşmana aman vermeyen Nene Hatun, Kara Fatma, Halime Çavuş benim.
Halime Çavuş - 03.03.2020
Emine Erdoğan: Artık kadınlarımız ayrımcılığa maruz kalmadan eğitim ve iş hayatına katılıyor
'YERİ GELDİ CEPHEDE SAVAŞTILAR' Milli egemenliğin yüzüncü yılında son derece özel bir karaktere sahip Türk kadınını konuşmak için bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, kadınlarımızın Milli Mücadeleye verdiği hizmetleri anlatırken kurduğu şu cümleler, bu karakterin en güzide tanımıdır. 'Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde Anadolu köylü kadınının fevkinde kadın mesaisi zikretmek imkanı yoktur. ve dünyada hiçbir milletin kadını 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi halasa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gördüm' diyemez. Evet, şüphesiz ki Milli Mücadele zaferine kadınlarımızın cesareti, dirayeti ve vatan sevgisi damgasını vurmuştur. Onlar bir yandan tarlayı sürüp ailelerine bakarken, bir yandan kundaktaki bebeklerini sırtlarına bağlayıp cepheye kağnılarla malzeme taşıdılar. Yaralılara baktılar. Yeri geldi cephede savaştılar. Çocuklarına olduğu kadar, vatanlarına da ana oldular" diye konuştu. Erdoğan ayrıca, kadınların sadece cephede değil, fikir hayatında da istiklal düşüncesinin bayrağını dalgalandırdığını, Erzurumlu Kara Fatma, Halide Edip Adıvar, Nene Hatun, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Ayşe Çavuş, Nazife Kadın gibi nice İstiklal Harbi kahramanı kadının bulunduğunu kaydetti.
Halime Çavuş - 01.03.2020
Yalçın Topçu: "'İdlib'de ne işimiz var' denilmesini milletimizin irfanına ve ferasetine arz...
"Onların yarım kalan 'Sevr' emellerini gerçekleştirmelerine asla imkan vermeyeceğiz" Birinci Dünya Savaşı sonrası Sevr'i dayatanlara karşı atalarımızın topyekun olarak Atatürk'ün yanında yer aldığını ve Kurtuluş Savaşı'yla onlara ders verdiğini hatırlatan Topçu, "Yüz yıl sonra cumhuriyetin çocukları olarak bizler, onların yarım kalan 'Sevr' emellerini gerçekleştirmelerine asla imkan vermeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun her birimiz birer Kara Fatma, Şerife Bacı, Yörük Ali, Şahin Bey, Sütçü İmam, Abdurrahman Peşaveri, Halime Çavuş, Gördesli Makbule olacağız" ifadelerini kullandı.
Halime Çavuş - 17.12.2019
Liseliler savaş kahramanı Halime Çavuş'un Kastamonu'daki mezarını ziyaret etti
Kastamonu'da lise öğrencileri, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarından Halime Çavuş'un mezarına ziyarette bulundu.
Halime Çavuş - 06.12.2019
İlk kadın mitinginin 100. yılında 81 ilden kadınlar Kastamonu'ya gelecek
- "Mitingin Kastamonu'da yapılması tesadüf değildir" İlk kadın mitinginin geri planında önemli tarihi bir birikim olduğunu söyleyen Kaplan, şunları dile getirdi: "Kastamonu, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı'nda en fazla şehit veren illerden biri. Bu nedenle en fazla acıyı çekenler de Kastamonulu kadınlarımız olmuştur. Çocuklarını cepheye gönderen kadınlar ne yazık ki bir daha onları görememiştir. İşte bu yüzden bu mitingin Kastamonu'da yapılması tesadüf değildir. İstiklal Yolu dediğimiz yol buradan başlıyor. Bu yoldan cepheye silah ve yardım gidiyor. Kastamonulu kadınlar canları pahasına Milli Mücadele için silah taşımıştır. Kastamonulu kadın kahramanların en bilinenleri Şerife Bacı ve Halime Çavuş'tur.
Halime Çavuş - 09.09.2019
Evlatları için oturma eylemi yapan annelere sanatçıların desteği sürüyor
Sanatçı, kızı Karen ile türkü için klip çektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Cumhuriyetin kuruluşunda ve milli mücadelenin başarısında Nene Hatun, Gördesli Makbule, Kara Fatma ve Halime Çavuş nasıl etkili olduysa, PKK terör örgütünün çökertilmesinde etken olacağını düşündüğüm bu annelerin feryatlarına ses olmamız gerekiyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Halime Çavuş Haberleri | Halime Çavuş Kimdir - Haberler - Halime Çavuş haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Halime Çavuş kimdir, hayatı ve biyografisi. DESTİCİ: HEM TÜRK MİLLETİNDEN HEM DE FATİH SULTAN MEHMET HAN'IN MANEVİ ŞAHSİYETİNDEN BİR
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.9.2021 06:30:26. #1.15#

title