Haberler

Oruç nasıl tutulur, oruç nasıl açılır, oruca nasıl niyet edilir?

Güncelleme:

Oruç, İslam dini tarafından belirlenen belirli bir zaman diliminde yerine getirilen bir ibadettir. Oruç, sabah ezanından akşam ezanına kadar nefis terbiyesine sahip olunmasını sağlar. 11 Mart itibariyle başlayacak olan Ramazan ayı Müslümanlar tarafından heyecanla bekleniyor. Peki, oruç nasıl tutulur, oruç nasıl açılır, oruca nasıl niyet edilir?

ORUÇ NASIL TUTULUR?

  • Oruç tutmaya niyet etmek gerekir. Niyet etmek için içtenlikle niyet etmek yeterlidir. Herhangi bir dilde niyet etmek kabul edilir.
  • Sahur, orucun başlama vakti olan imsak vaktinden önce yemek yemek anlamına gelir. Sahur yapmak, orucunuzu tutmanıza ve gün boyunca daha rahat hissetmenize yardımcı olur.
  • Orucunuzun açıldığı zaman iftar vaktidir. İftar vakti geldiğinde birkaç tane hurma veya birkaç yudum su içmek ile orucunuzu açabilirsiniz. Ardından daha sonra bir öğün yemek yemek uygundur.

Oruç nasıl tutulur, oruç nasıl açılır, oruca nasıl niyet edilir?

ORUÇ NASIL AÇILIR?

İftar vakti geldiğinde niyet etmek orucunuzu açmanızı sağlar. İftara niyet etmek için içtenlikle niyet etmek yeterlidir.
Orucu açmak için geleneksel olarak hurma veya su ile iftar yapmak önerilir ancak aşırı yeme konusunda dikkatli olmak önemlidir.

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Oruca niyet etmek, oruç tutmaya karar verdiğinizde içtenlikle kalpten bir niyet etmek anlamına gelir. Herhangi bir dilde niyet etmek kabul edilir. Örneğin, "Yarın için Ramazan orucuna niyet ediyorum" şeklinde bir niyetle oruç tutmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Dini Gündem Eğitim Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

16 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 16 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 16 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 16 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 16 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Kabine Toplantısı konuları neler? 15 Nisan Kabine Toplantısı gündeminde neler var? Threads tekrar ne zaman açılacak? Threads tekrar açılacak mı, tamamen mi kapatılıyor? 30 Kasım hangi burç? Kasım'ın 30'u hangi burçtur? 30 Kasım burç özellikleri, sembolü ve gezegeni nedir? 30 Kasım hangi burca ait? Tecvid nedir? Kuran'da Tecvid ne demektir? Tecvid kelimesinin tanımı ve anlamı! 29 Kasım hangi burç? Kasım'ın 29'u hangi burçtur? 29 Kasım burç özellikleri, sembolü ve gezegeni nedir? 29 Kasım hangi burca ait? Sebeb-i Nüzûl nedir? Kuran'da Sebeb-i Nüzûl ne demektir? Sebeb-i Nüzûl kelimesinin tanımı ve anlamı! Zeki iller sıralaması 2024! Türkiye'nin en zeki illeri hangi iller oldu? 28 Kasım hangi burç? Kasım'ın 28'i hangi burç? 28 Kasım burç özellikleri, sembolü ve gezegeni ne? 28 Kasım hangi burca ait? Müteşâbih nedir? Kuran'da Müteşâbih ne demektir? Müteşâbih kelimesinin tanımı ve anlamı!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title