Haberler

Dolu yağışı sırasında nelere dikkat edilmeli? Araç kaplama doludan korur mu?

Güncelleme:

Dolu yağışı, atmosferdeki yoğun hava hareketleri sonucunda oluşan büyük buz parçalarının yere düşmesiyle meydana gelen bir hava olayıdır. Dolu, genellikle bir fırtına hücumu sırasında, yüksek nem ve soğuk hava koşullarının bir araya gelmesiyle oluşur. Dolu yağışı sırasında nelere dikkat edilmeli ve battaniye doludan korur mu soruları ise özellikle aracı olanlar tarafından merak edilir.

Dolunun oluşması, yükselen hava akımlarının su damlacıklarını taşıdığı üst atmosfer katmanlarındaki soğuk hava tabakalarında gerçekleşir. Bu damlacıklar donarak buz parçalarına dönüşür. Ardından, yüksek rüzgarlar bu buz parçalarını yukarı kaldırır ve tekrar yukarıya doğru taşır. Bu döngü birkaç kez tekrarlandığında, buz parçaları giderek büyür ve ağırlaşır. İşte dolu yağışından korunmanın yollarına dair detaylar…

DOLU YAĞIŞINDAN KORUNMANIN YOLLARI NELER?

Dolu yağışı, bazen araçlarımız için ciddi bir tehlike oluşturabilir. İşte dolu yağışından aracınızı korumanın bazı yolları:

  • Meteoroloji tarafından açıklanan hava durumunu yakından takip edin. Uyarılara göre aracınızı yağış başlamadan önce daha güvenli bir yere alın.
  • Aracınızda bir battaniye bulundurun. Dolu yağışına aniden yakalanmanız halinde veya aracınızı kapalı bir alana park edememeniz durumunda üzerini battaniye ile örtün.
  • Aracınızın paspaslarını kullanabilirsiniz. Dolu yağışı esnasında aracınızın üzerini örtecek bir şey bulamamanız halinde araç içi paspasları ile aracınızın hassas noktalarını kapatarak en az hasarla yağıştan kurtulabilirsiniz.
  • Park yeri ücreti vermekten kaçınmayın. Dolu yağışı başladığı anda veya başlamadan önce en yakın kapalı otoparka aracınızı çekin. Zira dolu yağışı esnasında oluşacak kaporta ve cam masrafları düşünüldüğünde otopark ücretini önemsemeyeceksiniz.
  • Dolu yağışı esnasında araçtan çıkmamaya özen gösterin. Ancak yağışın şiddetlenmesi ve camların kırma riski olduğunu hissettiğiniz anda araçtan çıkın ve başınızı korumayı eksik etmeyin.

Dolu, çapları 5-50 mm bazı durumlarda daha büyük olan küresel veya düzensiz buz parçacıklarının yağışıdır. Soğuk hava kütlesinin, sıcak havanın yerini almaya çalıştığı anda genellikle sağanak hattı boyunca meydana gelir. İlkbahar ve yazın ilk aylarında meydana gelen şiddetli oraj ve fırtınalarla beraber dolu görülür.

Dolu yağışı sırasında nelere dikkat edilmeli? Araç kaplama doludan korur mu?

ARAÇ KAPLAMA DOLUDAN KORUR MU?

Araç kaplamalarının dolu yağışından koruma derecesi, kullanılan malzemenin kalitesine ve dolunun şiddetine bağlı olarak değişebilir. Standart halı, kilim, yorgan ve koruma bezleri gibi evde bulunan malzemelerle yapılan kaplamalar, özellikle büyük ve şiddetli dolu tanelerine karşı tam bir koruma sağlamayabilir. 2017 yılında İstanbul'da yaşanan büyük dolu yağışında, bu tür malzemelerle kaplanmış araçların bile hasar gördüğü gözlemlenmiştir.

Doludan korunmak için özel olarak üretilmiş, doluya dayanıklı brandalar, çadırlar veya fileler gibi ürünler tercih edilmelidir. Bu tür ürünler, aracınızı dolu yağışına karşı daha etkili bir şekilde koruyabilir. Ancak, en güvenilir koruma yöntemi, aracınızı mümkünse kapalı bir otoparkta tutmaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve dolu yağışı bekleniyorsa, aracınızı kalın koruyucu eşyalarla örtmek ve rüzgarın uçurmasını önlemek için ağırlıklar veya iplerle sabitlemek en iyi çözüm olacaktır.

Dolu yağışı sırasında nelere dikkat edilmeli? Araç kaplama doludan korur mu?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Fırtına Fırtına Hava Durumu Gündem Otomobil Yaşam Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title