Haberi Paylaş
Yapı Kredi Yedekleme Çözümlerinde Emc Avamar'ı Tercih Ediyor

Yapı Kredi Yedekleme Çözümlerinde Emc Avamar'ı Tercih Ediyor

Güncel Haberler

Yapı Kredi yedekleme çözümlerinde EMC Avamar'ı tercih ediyor.

Yapı Kredi yedekleme çözümlerinde EMC Avamar'ı tercih ediyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi, EMC Avamar'ı kullanarak 100 terabaytın üzerinde veri yedeklemesi gerçekleştiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Bankası Altyapı Geliştirme ve Bakım Grup Direktörü Sinan Özer, sanallaştırmaya adım attıkları dönemi şöyle anlattı:

"O dönemde veri merkezinin değişimi, taşınması söz konusuydu. Bu proje kapsamında altyapısını oluşturduk ve kullandık. Sanallaştırma, bize çok ciddi katkılar sağladı. Sonrasında da taşınmanın ardından gelen talepler, bu taleplerin karşılanma hızı gibi ciddi avantajlarını gördüğümüz için devam ettik. Şu an geldiğimiz noktada 1000 küsur tane sanal sunucu olan bir platformumuz var."

Özer, EMC çözümleri ile birlikte tekilleştirme oranlarının yüzde 99'lara ulaştığını belirterek, çözümlerin aynı zamanda yedekleme süresini de 20 kat hızlandırdığını, bazı durumlarda bu hızın 90 kata kadar çıktığını kaydetti.

Avamar'ın ortamın yedeklenmesindeki SLA'lere ulaşmayı sağladığını ifade eden Özer, aynı zamanda ortamın çok kolay yönetilebildiğini ve ölçeklenebilir bir ortam sunduğunu aktardı.

Özer, sanal ortamdaki projelerin büyüme trendlerinin olduğunu belirterek, kullandıkları bütün parçaların buna hazır olması gerektiğini, bunlardan birinin yedekleme altyapısı olduğunu ve Avamar çözümlerine ölçeklenebilirliği konusunda da güvendiklerini kaydetti.

EMC yedekleme çözümlerini başka kurumlara da önerdiklerini ifade eden Özer, şunları aktardı:

"Avamar ile operasyon anlamında ciddi bir tasarruf sağladık. Teyp operasyonu yapmıyor olmamız da ciddi bir tasarrufa neden oluyor. Gene benzer bir şekilde çok ciddi büyüyen bir ortamı, teybe yüklemediğim için ilgili yatırımlarımı farklı bir şekilde yönetiyorum. Tekilleştirme olmadığı için teyp tarafında o büyümeyi sürekli yeni teyp alarak yapmam gerekiyordu şimdi ise Avamar'da, bunu daha kontrol edebiliyorum. Yapı Kredi'nin EMC çözümlerini tercih etmesindeki en önemli etken, şirketin yedekleme alt yapısını halihazırda EMC ile yapılması ve bundan kaynaklanan müşteri memnuniyetinin yüksek olmasıdır. Avamar'ın uygulama çözümünün pratik olması, doğrudan çalışma olanağının olması ise diğer bir etken olarak belirtilebilir. Bu çözümleri hayata geçirirken çalıştığımız ekip,daha önceden bildiğimiz bir ekipti. Onlarla bu işi başarabileceğimize inandık."

Muhabir: Elif Ferhan Durmuş

Yayıncı: Yılmaz Yıldız - İSTANBUL

Kaynak: AA / Güncel

Yapı Kredi Bankası Sinan Özer Politika Güncel Haberler

title