Haberler

Ustalar Bu Parkta Yeniden Hayat Bulacak

Adana'da Abidin Dino'nun kardeşi Arif Dino ile birlikte aralarında Yaşar ve Orhan Kemal'in de bulunduğu gençleri toplayıp, sanat tartışmaları yaptığı bahçe, 'Abidin Dino Sanat Parkı'na dönüştürüldü.

Adana'da Abidin Dino'nun kardeşi Arif Dino ile birlikte aralarında Yaşar ve Orhan Kemal'in de bulunduğu gençleri toplayıp, sanat tartışmaları yaptığı bahçe, 'Abidin Dino Sanat Parkı'na dönüştürüldü. Söz konusu parka; Dino'nun, Yaşar ve Orhan Kemal ile birlikte sohbet ederken yapılmış heykeli de yer alacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce 'Abidin Dino Evine Dönüyor' sloganıyla hayata geçirilen çalışmalar kapsamında; Abidin Dino'nun eşi Güzin Dino'nun kaleme aldığı; 'Gel Zaman Git Zaman' kitabında da bahsetmiş olduğu; Abidin ve Arif Dino'nun etrafında Yaşar ve Orhan Kemal'in de dahil olduğu gençleri toplayarak, sanat tartışmaları yaptıkları için 'Adana Akademisi' olarak bahsettiği bahçe, 'Abidin Dino Sanat Parkı'na dönüştürüldü. Atatürk Caddesi üzerinde Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu'nun hemen yan tarafında bulunan parkın resmi açılışının da 5 Haziran Salı günü gerçekleştirileceği kaydedildi. Söz konusu parkta aynı zamanda da Abidin Dino'nun, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal ile sohbet ederken yapılan bronz heykelinin de yer alacağı bilgisi verildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, Adana'nın sanatsal geçmişinde yer alan ve Türkiye sanatında da önemli bir yere sahip olan ustalardan; Abidin ve Arif Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal'in anılarının yaşatılacağı; 'Abidin Dino Sanat Parkı'nı, Adana'ya kazandırmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Aldırmaz, tarihi Büyükşehir Belediye Hizmet Binası'nın hemen yanındaki yeşil alanın, yeniden düzenlenmesi sonucu oluşturulan parkın aynı zamanda da bir 'açık hava müzesi' olarak da öne çıkacağını anlattı.

Aldırmaz, "Geçmişte Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal 'Adana Sanat Akademisi' adını verdikleri bu bahçede gençlerle sanat sohbetleri yaparlarmış. Biz de bu anıyı yaşatmak için Abidin Dino, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in bronz heykellerini yaptırdık. Kentimizin sanat geleneğinin doğduğu tarihi alanda, Abidin Dino'nun eserlerinin de sergilendiği 'Abidin Dino Sanat Parkı'nı hep birlikte açacağız. 5 Haziran'daki etkinliğimize; Orhan Kemal'in oğulları Işık Öğütçü ve Nazım Öğütçü ile birlikte Ali Özgentürk, Menderes Samancılar ve

Mustafa Köz gibi değerli isimler de katılacak" ifadesini kullandı. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Orhan Kemal Abidin Dino Yaşar Kemal Arif Dino Politika Güncel Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Deniz Akkaya'dan kızıyla ilgili ağızları açık bırakan sözler: Önce dövdü sonra balkona kilitledi

Deniz Akkaya'dan kızıyla ilgili ağızları açık bırakan sözler: Önce dövdü sonra balkona kilitledi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title