Haberler

Türkiye Emekliler Derneği: En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine getirilmeli

Güncelleme:

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istedi. Ergün, memur ve memur emeklilerinin ek göstergesinde yapılan 600 puanlık artıştan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, düzenlemenin emekli aylıklarında yaklaşık 1350 lira, emekli ikramiyesinde ise ortalama 40-50 bin lira artış sağlayacağını vurguladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin düşük kalan aylıklarının benzer şekilde artırılmasını ve 2000 yılı sonrası emekli olanlara intibak verilmesini isteyen Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, şunları söyledi:

"Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanında ek zam ve gösterge artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli."

"EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRETİN 1753 LİRA ALTINDA"

Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, bu emekli grubunun toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu vurguladı.

Asgari ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 bin 500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getiren Ergün, şunları kaydetti; "Aralık 2002'de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022'ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en düşük emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli."

Kaynak: AA / Güncel

Asgari Ücret Kazım Ergün Tüed Güncel Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 kişi feci şekilde can verdi

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 kişi feci şekilde can verdi

500

Yorumlar (15)

Nuri Yaman:

Şimdiye kadar yanında olduk 2.565 tl Emekli maaşı alıyorum. Değişim gerekli olduğunu düşünüyorum. Tamam vatan bayrak ama. Fakir fukara yaşayamaz hale geldi...

75
14
yanıtYanıtla
Cevoli:

Adam 10yıl prim yatırmış 30yıl prim yatıran kadar maaş istiyor. Nerde adalet.

53
18
yanıtYanıtla
Mahmut Kaygusuz:

anca uyandı emekli dernegi

64
3
yanıtYanıtla
Tansel Çelik:

Böyle bir maaşla afrikada bile yaşanmaz ne biçim sistemdir böyle

57
6
yanıtYanıtla
Hamit Gündoğdu:

Müjde! Müjde!!! Artık eski nostaljik ortama geri döndük. Adeta 1980- 2000 arası kaos ortamına AKP'nin başarıları!? Sonucu ulaştık. AKP'nin tek hedefi kaldı taş devri kriterlerini yakalamak. Az bir çaba ile yontma taş devri lüks olacak.!!!

46
14
yanıtYanıtla
Murat ÇAMUR:

1700 tl pirim yatırıyor 2500 tl emekli aylığı alıyor yahu bu insanlar insan değil mi ? cumhur başkanı bir bom memur memur emeklisi sağlıkçı öğretmen peşinde duyun bu 2500tl alan emekli kardeşlerinizin sesini ALLAH rızası için bunlarda insan.

49
2
yanıtYanıtla
Nuri Yaman:

Zenginin kazanması için! Bende 2.500 tl Emekli aylığı alıyorum. Şikayet yok etsen kime edeceksin? ??? Kim duyacak garibi fakiri fukarayı. Adamlar yemek saati geldimi yemegi seçme şansı var! Fakir ekmek derdinde...

36
4
yanıtYanıtla
Sedat Kolsuz:

En alttaki emekli kardeşimin emekli zammı yüzde 64 artı en üsteki emekli kardeşimin emekli zammı artı kardeşim 3000 3500 4000 TL emekli maaşı alan emekli prim yatırmadı mı asıl iyileştirme bizlere olmalı asgari ücretin altında kaldık bu nasıl adalet

10
0
yanıtYanıtla
Şükrü Çiçek:

Asgari ücret ve Emekli Aylığı 10.000 TL Olmalı

1
0
yanıtYanıtla
Muammer Gök:

Allah vicdan versin başka bir şey demiyorum.........

1
0
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title