Haberler

TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı Başer

TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Kanada'da terör örgütleri PKK ve FETÖ yandaşlarının Türkiye aleyhinde faaliyetleriyle mücadeleye ilişkin, "Görüşmelerimiz ve Kanadalı milletvekillerinin değişik vesilelerle Türkiye'ye yaptıkları...

TBMM Türkiye- Kanada Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Kanada'da terör örgütleri PKK ve FETÖ yandaşlarının Türkiye aleyhinde faaliyetleriyle mücadeleye ilişkin, "Görüşmelerimiz ve Kanadalı milletvekillerinin değişik vesilelerle Türkiye'ye yaptıkları ziyaretler sonucunda, geçmişe oranla müşahede edilir olumlu gelişmeler kaydettik. Kanada'daki Türk iş adamları ile Türkiye'deki Kanadalı iş adamlarının faaliyetleri de bu gelişmede önemli bir yere sahip." dedi.

İnceleme ve temaslarda bulunmak üzere 14 Mart'ta Kanada'ya gelen Başer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Toronto, Montreal ve başkent Ottawa'daki programları süresince hem Kanadalı milletvekilleri hem de Türk ve Müslüman toplumunun ileri gelenleriyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu söyledi.

PKK ve FETÖ yandaşlarının, Kanada'da Türkiye aleyhinde faaliyetleri olduğunu vurgulayan Başer, "Görüşmelerimiz ve Kanadalı milletvekillerinin değişik vesilelerle Türkiye'ye yaptıkları ziyaretler sonucunda, geçmişe oranla müşahede edilir olumlu gelişmeler kaydettik. Kanada'daki Türk iş adamları ile Türkiye'deki Kanadalı iş adamlarının faaliyetleri de bu gelişmede önemli bir yere sahip." değerlendirmesini yaptı.

Kanada'nın bakir bir ülke olduğunu ve çok kültürlülük bakımından Türkiye ile arasında benzerlikler bulunduğunu dile getiren Başer, Türkiye'deki değişim ve gelişimin, Kanadalı milletvekilleri tarafından yakından takip edildiğini gözlemlediğini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun resmi konuğu olarak yakında bu ülkeyi ziyaret edeceği bilgisini veren Başer, "Bu ziyaretin hazırlıkları devam ediyor. İnşallah iyi olur. Bu ziyaret ilişkilerin gelişmesinde önemli bir dönüm noktası olacak." diye konuştu.

Başer'in Kanada temasları

Kanada programına Toronto'dan başlayan TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı Yusuf Başer, Kanadalı milletvekili ve siyasetçilerle görüşmelerinin yanı sıra kentteki Müslüman toplulukların önde gelen liderleriyle buluştu. Türkiye'nin Toronto Başkonsolosluğunda, Türk toplumundan katılımcılarla sohbet eden Başer, vatandaşların sorunlarını ve isteklerini dinledi. AK Parti Kanada Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Turan Karatekin ve diğer partili görevlilerle de istişarelerde bulunan Başer, daha sonra Montreal'e geçti.

Montreal Türk Kültür Derneğinde Başkan Mehmet Örs ve vatandaşlarla buluşan Başer, ardından Yunus Camisi'ndeki programa katıldı.

Kanada ziyareti çerçevesinde Montreal'den başkent Ottawa'ya geçen Başer, Ottawa Turizm Fuarı'ndaki Türk sergisini gezdi. Fuardaki Türk standında Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Turizm Ataşesi Derya Şerbetçi'den bilgi alan Başer, fuarı gezen Kanadalılara geleneksel Türk baklavası ikram etti.

Kanada Savaş Müzesi'nin Türkiye ile ilgili bölümlerini gezerek yetkililerden bilgi alan Başer, Ottawa'da Türkiye ile Kanada arasında diplomatik ilişkilerinin tesisinin 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen "Ayla" filminin özel gösterimine onur konuğu olarak katıldı.

Ottawa programının son gününde Türk büyükelçiliği tarafından Şehit Diplomatlar Anıtı'nda düzenlenen törene katılan Yusuf Başer, anıta çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Kanada Diyanet Vakfı tarafından satın alınarak Kanada Türk Derneğine devredilen Turkish Assembly Centre'ın açılışına da katılan Başer, mevkidaşı Kanada Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Judy Sygro ile görüşmesinin ardından Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen ile bir araya geldi. Başer daha sonra ülkeden ayrıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Yusuf Başer Ak Parti Türkiye Kanada Politika Güncel Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

title