Haberi Paylaş

Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca'dan salgının seyriyle ilgili korkutan sözler: Riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki vaka artışı sonrası açıklamalarda bulundu. Salgının Anadolu'da ikinci zirve döneminde olduğunu belirten Bakan Koca, "Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. Salgın karşısında öncekilerden daha ciddi sınavdayız. İş ve mecburiyetler dışında evde kalalım" uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan koronavirüs vakalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınında Anadolu'nun ikinci zirve döneminde olduğunu ifade eden Bakan Koca, "Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. İlk piki büyük illerde 14 Nisan'da ikinci zirveyi Eylül'de yaşamıştık. Büyük illerimizde her iki zirve noktasından sonra tedbirlere sarılmış hızla sonuç almıştık. Ekim'in ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha ciddi sınavdayız" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Ziyaretleri tamamlayınca çalışma programına geçtik. 5 ayrı çalışma toplantısını tamamladıktan sonra bilgi vermek üzere huzurlarındayım. Bursa, Bilecik, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir olmak üzere sağlık ekipleriyle bir araya geldik.

Söyleyeceklerim salgının herhangi şeklinde tırmanışının bütün vatandaşları ilgilendirecek niteliktedir. Bursa'da yaptığımız toplantının muhatabı 5 ve diğer illerimizdir. İstanbul buna dahildir. Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. İlk piki büyük illerde 14 Nisan'da ikinci zirveyi Eylül'de yaşamıştık.

Büyük illerimizde her iki zirve noktasından sonra tedbirlere sarılmış hızla sonuç almıştık. Ekim'in ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha ciddi sınavdayız.

Virüsün bulaştığı kişilerin büyük kısmında belirti görünmemesi sevindiricidir. Salgın bize şunu öğretti virüsün yayılması daha fazla sayıda insanın hasta olması, hayatını kaybetmesi değil tüm hayatın sekteye uğramasıdır. Salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir.

Bursa'da 1 ay öncesine göre günlük vaka sayısı üç kat artmıştır. Bilecik'te vaka sayımız 2 kat arttı. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de ise yüzde 50 oranında vaka artışı görüyoruz.

Yatak kapasitelerimiz, Bursa'da 198 yatak ilave ediyoruz, doluluk oranımız yüzde 60, yoğun bakım yüzde 75.

Balıkesir ilimizde 48 yatak daha arttırılma planları yaptık. Balıkesir'de yoğun bakım yüzde 61.

Bilecik'te yatak doluluk oranımız yüzde 36, yoğun bakım yüzde 42.

Çanakkale'de 39 yatak daha ekliyoruz. Yatak doluluk yüzde 34, yoğun bakım yüzde 48.

Salgınla mücadelede önemli silahımız filyasyon ekiplerimizin yaptığı çalışmalar. Bu ekiplerimizin çalışmaları sayesinde şüphelileri tespit ediyoruz.

Dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmemiz lazım. İş ve mecburiyetler dışında evde kalalım. Vakalar Bursa'da 3 kat, Bilecik'te 2 kat arttı. Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da yüzde 50 arttı. Önlemleri boşverirsek mücadele daha da zorlaşır.

Salgına karşı yürüttüğümüz mücadele için bu salgından Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova sakinlerinden şimdiye dek verdikleri desteğin çok daha büyüğünü talep ediyorum. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. Elbirliği ile yeni bulaşmaları, can kayıplarını önleyelim. Bilecik ilk zirveyi 10 Eylül'de yaşamıştı. Günlük vaka sayısı iki katına yaklaşmıştır. Zatürree oranının Türkiye üzerinde olmasıdır. Yayılımı önlemenin yolu teması azaltmak, kurallara uymaktır."

Haberler.com - Güncel

Fahrettin Koca Türkiye Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (43)

MATEMATİK:

Dünya öyle yada böyle kendini koruyor dengesini buluyor. Kimi zaman da fazlalaşan insanların ölmesini sağlıyor sonuçta denge oluşuyor. Kaynaklar tükendikçe fazlalaşan canlılar bir şekilde mevcut kaynaklara uyum sağlıyor. Doğa ile kavga etmek yerine ona uyum sağlamalıyız. Bunu en kolay nüfusun bu hızda artmasını engelleyerek yapabiliriz. Ya doğumları azaltacağız biz dünyaya ayak uyduracağız, yada dünya bize bunu bir şekilde zorla yapacak.

Gözlem:

50 litrerlik bir akvaryuma, 50 küçük balık koyarsanız, hepsi mutlu yaşar. Aynı akvaryuma 5. 000 balık koyarsanız hepsi ölür. Dünya da küçük bir akvaryum gibi. Fazla kalabalıklara müsaade edemeyecek. ! Artık neyse ne. ? Herkes kendi kaderine razı olsun. Ölüm oranı yüzde 2, 5 olan bir salgınla bu iş olmadı gibi. Yeni salgınlar peşinden gelirse ona da şaşırmamak gerekiyor. TV''de ''Doğduğun ev kaderindir. ''adında bir dizi var. Onun gibi, Doğduğumuz coğrafya kaderimiz. Şimdilik hayattayız, öldüremediler

Gözlem:

Bakmasını bilene : Avrupalı doktorlar, ilk salgın sırasında, tedavi önceliğini gençlere vermişti. Bu nedenle avrupa''da ölenlerin büyük çoğunluğunu yaşlılar oluşturmuştu. Bizde durum biraz daha karışık. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı aynı dönemde daha fazla korunmak istendi. Sonuç, ölenlerin çoğu genç ve orta yaştan oldu. Bu salgında, Nitelik mi. ? Nicelik mi. ? İyi eğitim görmüş, topluma faydası olan insanlar yaşı kaç olursa olsun, öncelikli olacak. Diğerleri ilacı eline verilip evine gönderilecek.

Tüm 43 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title