Haber : Rize'deki Maden İşçilerinin Grevi - Haberler

Haberi Paylaş

Rize'deki Maden İşçilerinin Grevi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Grev yapan işçilerden detaylar, - Yemek sırasında işçilerden detaylar, - Türkiye Maden İşçileri Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin'in konuşması, Rize'deki maden işçilerinin grevi- Rize'de faaliyetini sürdüren Çayeli Bakır İşletmelerindeki 320 bakır maden işçisinin grevi sekizinci gününe girdi Rize'de faaliyetini sürdüren Çayeli Bakır İşletmeleri'nde 320 bakır maden işçileri, grevin sekizinci gününde kurban keserek grevlerini sürdürdü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Grev yapan işçilerden detaylar, - Yemek sırasında işçilerden detaylar, - Türkiye Maden İşçileri Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin'in konuşması, Rize'deki maden işçilerinin grevi- Rize'de faaliyetini sürdüren Çayeli Bakır İşletmelerindeki 320 bakır maden işçisinin grevi sekizinci gününe girdi Rize'de faaliyetini sürdüren Çayeli Bakır İşletmeleri'nde 320 bakır maden işçileri, grevin sekizinci gününde kurban keserek grevlerini sürdürdü. Çayeli Bakır İşletmeleri ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası yetkilileri dün gece bir araya gelerek yaklaşık 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda uzlaşma sağlanamayınca grev yapan işçiler bugün kurban keserek greve devam etti. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin, Çayeli Bakır İşletmeleri güvenlik bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, grevin sekizinci gününü yaşadıklarını belirterek, "Bugün arkadaşlarımız bir kurban kestiler" dedi.Arkadaşlarının mücadele gücünün katlanarak devam ettiğini ifade eden Gültekin, "Bu süre içerisinde yöredeki insanlarımız ve STK temsilcileri destek mesajları alıyoruz. Bizi çadırda ziyaret ediyorlar. Yanımızda olduklarını her zaman ifade ediyorlar. Onlardan aldığımız güçle mücadelemizi sonuçlana kadar devam ettireceğiz" diye konuştu.Gültekin, iş verenle bir görüşme yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bu zamana kadar sıfır zam konusunda bir ısrarcılık vardı. Bu direncin biraz kırıldığını gördük. Cüzi miktarlarla bir takım artış teklifleri alındı. Bu bizim beklentimizi karşılayacak teklifler değildi. Mücadelemizi, beklentilerimizi karşılayacak teklifleri alana kadar devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bütün arkadaşlarla süreci birlikte değerlendiriyoruz. Birlikte karar veriyoruz. Bu aldığımız kararı da en güzel şekilde uyguluyoruz. Sürecimiz bir şenlik havasında geçiyor. Niyetimiz bu işi biz arzuladığımız şekilde bitirmek. Çalışmak istiyoruz. Grevin de uzun sürmesini de istemiyoruz. Bir an önce bu yöremizde bu işletmenin üretime geçmesi istiyoruz. Yöreye ekonomik olarak büyük bir katkı sağladığını da biliyoruz. Bir haftadır bu iş yerinde üretim durdu. Yörede yavaş yavaş sıkıntıların başlayacağını da görüyoruz."İşverenin aldığı lokavt kararını 9 Kasım'da uygulayacağını ifade eden Gültekin, şöyle dedi: "Lokavt kararı burada uygulanacak. Bu kararın uygulanması da bölge insanı açısından doğru bir şey değil. Çayeli Bakır İşletmelerinde çalışan 320 işçimizle grevdeyiz. 9 Kasım'da nöbetçi olan işçilerin haricinde Çayeli Bakır İşletmelerinde sendika üyesi olmayan bütün çalışanlarında artık işsiz kalacağını yörede herkes biliyor. Yöredeki sıkıntı bugün bulunduğumuz durumdan da daha fazla artarak devam edecektir. Büyük bir sıkıntıya sebep olacaktır." Açıklamanın ardından grev çadırında nöbet tutan işçiler, tulum eşliğinde horon oynadı.

AA / Güncel

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Çayeli Bakır Sivas Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title