Haberler

Puccini'nin La Boheme'i Prömiyerle Geldi

Güncelleme:

Mersin Devlet Opera ve Balesi, İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin La Boheme operasını prömiyerle sanatseverlerle buluşturdu.

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin 'La Boheme' operasını prömiyerle sanatseverlerle buluşturulurken, dünyaca ünlü Türk tenor Bülent Bezdüz performansı ile büyüledi.

MDOB sanatçıları tarafından provaları tamamlanan La Boheme Operası, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sahnelendi. Eseri ABD Adana Konsolosu John Lee Espinoza, Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal ile yaklaşık 700 sanatsever izlerken İbrahim Yazıcı ve Vladimir Lungu'nun dönüşümlü olarak yöneteceği eseri deneyimli rejisör Kenan Korbek sahneye koydu.

2'nci temsili 11 Şubat 2014 Salı günü saat 20.00'de sahnelenecek olan eser, Henri Murger'in hikayelerinden hareketle operaya uyarlandı. Librettosunu L. Illica ve G. Giacosu'nun yazdığı La Boheme'in dekor tasarımı İsmail Dede, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Tarı Deniz üstlendi. Koroyu esere Oleg Constantinov, çocuk korosunu ise Çocuk Korosu şefi Reyhan Bezdüz hazırlarken La Boheme'de başlıca rolleri de, Bengi İspir Özdülger, Bülent Bezdüz, Orhan Yıldız, Funda Hayfavi, Andrei Yevtuşhenko, Hasan Berk, Tevfik Rodos, Mehmet Yılmaz, Tülay Uyar, Erdem Erdoğan, Göksay Yaran, Arda Aktar, İnanç Makinel, Filiz Güneş, Gülbin Günay, Çiğdem Aladağ, Sevinç Demirağ, Volkan Şen, Zafer Erdaş, Murat Duyan, Serkan Karagöz, Ufuk Kasar, Özkan Çavdaroğlu, Baran Taner dönüşümlü olarak paylaşacak.

Dünya opera sahnelerinin aranılan ve 4 perdeden oluşan La Boheme ilk olarak 01 Şubat 1896 Torino'da ünlü orkestra şefi Arturo Toscanini yönetiminde, Türkiye prömiyeri ise 1948 yılında Ankara'da gerçekleştiğini belirten MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, "Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü olarak 2014 yılının ilk prömiyerini gerçekleştirdik. La Boheme, bütün büyük operaların repertuarlarında olan Puccini'nin yazdığı önemli bir eserdir. La Boheme, MDOB sanatçılarının yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir'den de konuk sanatçılarımız geldi. Kapalı gişe oynuyoruz. Bunun için bütün Mersinli sanatseverlere teşekkür ediyorum" dedi. - Mersin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Giacomo Puccini Erdem Erdoğan John Lee Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

Astrolog Aysun Koç 'Cinayet riski var' sözleriyle uyarmıştı! O yorumdan 8 gün sonra Trump'a suikast girişimi

Astrolog Aysun Koç "Cinayet riski var" sözleriyle uyarmıştı! O yorumdan 8 gün sonra Trump'a suikast girişimi

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title