Haberler

İlk defa Ay'ın Güneş gören yüzünde su bulundu

Abone Ol

NASA, ilk defa Ay'ın Güneş gören yüzeyinde su bulunduğunu açıkladı. NASA'dan yapılan açıklamada, "Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor." denildi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( Nasa ), ilk defa Ay'ın Güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.

Nasa tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay'ın Güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor." ifadesine yer verildi.

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi.

AY YÜZEYİNİN YÜZDE 0.1 ORANINDA YER KAPLIYOR

Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA'ya ait bir uydu tarafından alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin yaklaşık 40 bin kilometrekare veya ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1'i oranında yer kapladığını açıkladı.

"BUZ HAVUZLARINDAN MİLYARLARCASINI GÖRÜYORUZ"

Hayne, "Daha önce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha kolay çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Ay'da astronotların ihtiyaç duyacağı şeyler açısından bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz." dedi.

NASA 26 EKİM'İ İŞARET ETMİŞTİ

Daha önce 26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, "Artemis" adlı program çerçevesinde 2024'te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

Kaynak: AA / Güncel

Astronomi Maryland Uzay NASA Güncel Haberler

Yorumlar (14)

ADAMSIN:

KENDİ KENDİNE NE KADAR EĞLENDİN KARDEŞİM YA AHAHHAHA

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
BOŞA MASRAF:

YILLARDIR NİYE BURALARA GİDİYORSUNUZ DÜNYADAN BAŞKA YERDE HAYAT YOK İŞTE O PARAYI BORSAYA YATIRSANIZ KÖŞELİK OLMUŞTUNUZ

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
GAZMAN:

La birakin suyu muyu, gaz var mi oralarda dogal gaz? Hemen ''Lala Pasha'' uzay modülümüzü gönderek.

Cevap Yaz22Yayından Kaldır
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title