Haber : Nakit Para İle Ev Almak İsteyenler İçin Parlak Dönem - Haberler

Haberi Paylaş

Nakit Para İle Ev Almak İsteyenler İçin Parlak Dönem

Nakit Para İle Ev Almak İsteyenler İçin Parlak Dönem

Cansel Turgut Yazıcı, sektördeki durağanlık için yıl sonuna doğru son üç ayda dengelerin farklı gelişeceğini, nakit para ile ev sahibi olmak isteyenlerin iyi pazarlık yakalayabileceği bir dönemde olduğunu belirtti.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, sektördeki durağanlık için yıl sonuna doğru son üç ayda dengelerin farklı gelişeceğini, nakit para ile ev sahibi olmak isteyenlerin iyi pazarlık yakalayabileceği bir dönemde olduğunu belirtti.

İnşaat sektörünün durağanlığa girdiği ve satışların bir miktar yavaşladığı bir dönemde olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı: "Yıl sonuna doğru son üç ayda dengelerin farklı gelişeceği kanaatindeyim. Artan faizlerin etkisinin azalacağı ve faizlerin bir adım geri geleceğini düşünüyorum, firmaların projelerindeki hedeflerinin ve kampanyalarının yılın son dönemine odaklanması gerektiğini söyleyebilirim."şeklinde konuştu.

Bu süreçte ev alacaklar iyi pazarlık şansı yakalayabilir.

Cansel Turgut Yazıcı, bu dönemin nakit para ile ev sahibi olmak isteyenlerin iyi pazarlık şansı yakalayabileceği bir dönem olduğunu, kredisini yeniden yapılandırmak isteyenlerin ise hemen harekete geçmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Yazıcı, faizlerin kırılım noktasından yukarı gideceği varsayımı ile ya hemen yatırım yapılmasını ya da bekleyip Ekim ayından sonra alıma geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

En önemli etken faizler

İnşaat sektöründeki büyümeyi olumsuz etkileyen en önemli etkenin faizler olduğunu da belirten Yazıcı "Yılın başından bu yana faizler çok düştü ancak artık direnç ve yukarı doğru bir ivme var. FED'in kararları ve doların yükselişi yatırımcıları tedirgin ediyor. Türkiye'de yaz ayı ve Ramazan ayı sakin geçer, ekonomideki gelişmelere bu faktörlerde ilave edilince inşaat sektöründe büyüme rakamlarının bu dönem geçen yılı artabileceğini düşünüyorum" dedi.

Sukuk, icara ve murabaha gibi finansal enstrümanların durağan dönemde sektör için bir çözüm aracı olabileceğini belirten Yazıcı, dünya ekonomisinde bir tedirginlik olduğunu ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğinin, bu tedirginliğin bahsi geçen finansal enstrümanları da olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Bültenler / Güncel

Cansel Turgut Yazıcı Turgut Yazıcı Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title