Haber : Mersin: Elause Sebaste Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları - Haberler

Haberi Paylaş

Mersin: Elause Sebaste Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları

Mersin: Elause Sebaste Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne Bağlı Ayaş Beldesi'ndeki Elause Sebaste Antik Kenti'nde Sürdürülen Kazı Çalışmalarında, İmparator Heraklis'e Ait 47 Adet Bizans Definesi, 79 Adet Amfora (Testi) ve 1 Adet Athena Başlığı Figürü Bulunduğu Bildirildi.

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Ayaş Beldesi'ndeki Elause Sebaste Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında, İmparator Heraklis'e ait 47 adet Bizans definesi, 79 adet amfora (testi) ve 1 adet Athena başlığı figürü bulunduğu bildirildi.

Kazı ekibinin başkanlığını yürüten La Sapenza Üniversitesi'nden Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, özellikle güney liman bölgesinde ticaret merkezi olduğu tahmin edilen yerleşim biriminde 11 odanın bulunduğunu, bu odalardan birinde milattan önce 6. yüzyılda yaşayan İmparator Heraklis'e ait 47 adet Bizans definesi, 1 adet Athena başlığı figürü, yine aynı bölgede 1 amfora fırını ve 5 metre derinliğinde bir sarnıç içerisinde milattan sonra 7. yüzyıla ait şarap ve zeytinyağı taşımacılığında kullanıldığı sanılan 79 adet amfora bulunduğunu kaydetti. Bölgenin zengin bir tarihe sahip olduğunu, tarihi ve kültürel zenginliklerin kazıların tamamlanmasıyla daha da belirgin olarak ortaya çıkacağını ifade eden Schneider, kazılarda çıkarılan ağırlıklı eserlerin; Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, sikke, küpe tanesi, mimarlıkta kullanılan pergel, iğne, toprak kandiller, pişmiş toprak heykelcikler ve değişik tip-ebatlarda savaş malzemelerinden oluştuğunu belirtti. Schneider, elde edilen tarihi eserlerin Mersin Müzesi'ne teslim edileceğini kaydetti.

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title