Haberi Paylaş

Manisa Sarıgöllü Çiftçiler Jeotermale Karşı Birleşti

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinin kırsal Baharlar Mahallesi'nde, kurulması planan jeotermal enerji santraline karşı çıkan çiftçilerin açtığı davada, Manisa Bölge İdare Mahkemesi tarafından keşif yapıldı.

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinin kırsal Baharlar Mahallesi'nde, kurulması planan jeotermal enerji santraline karşı çıkan çiftçilerin açtığı davada, Manisa Bölge İdare Mahkemesi tarafından keşif yapıldı. Keşif sırasında yöre halkı ve çevreciler, ellerindeki dövizlerle, jeotermal santral istemediklerini belirtti.

Sarıgöl Ziraat Odası ve çiftçiler, bir süre önce kırsal Baharlar Mahallesi'nde kurulması düşünülen jeotermal santrale karşı Manisa Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. Davaya bakan mahkeme, dün (pazartesi) bölgeye keşif heyeti gönderdi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar ve çiftçiler, mahkeme keşif heyetini mahalle girişinde, 'Jeotermal hayır', 'Havama, suyuma, üzüm bağıma dokunma. Jeotermale hayır', 'Ölürüm de üzüm bağımı jeotermale yedirmem', 'Bırakın dalından yaprak bağımdan üzüm alayım', 'Bugün sana, yarın bana', 'Üzüm için adalet' ve 'Son ağaç kuruduğunda, son nehir zehirlendiğinde, son sbalık öldüğünde, paranın yenmediğini göreceğiz' yazılı yazılı dövizler ve Türk bayrakları ile karşıladı. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı keşif sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.

Meydanda toplanan çiftçileri keşif sonrası bilgilendiren Aydın Barosu üyesi avukat Akın Yakan, Bugün gerçekleşen keşif sırasında halkımızın iradesini net olarak ortaya koyması, mahkemenin vereceği karar için önemliydi. Kurulması planlanan jeotermal enerji santrali sürecine halkın dahil edilip, ikna edilmesi, rızasının alınması gerek. Bugün burada toplanarak jeotermale karşı olduğunuzu ifade ettiniz. Son derece anlamlı ve doğru bir karar oldu. Aydın olarak, jeotermalin acısını çekmekteyiz. Bugün Baharlar Mahallemizde söz konusu jeotermal santrali için keşif yapıldı. Bilirkişiler geldi, yerinde incelediler. Verecekleri rapora göre mahkeme kararını verecek dedi.

Öte yandan MHP'li Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, AK Parti Sarıgöl İlçe Başkanı Erdoğan Büyükdinç, MHP Sarıgöl İlçe Başkanı Ahmet Buldanlı, CHP Sarıgöl İlçe Başkanı Tahsin Akdeniz, İYİ Parti Sarıgöl İlçe Başkanı Ahmet Aktan, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen de keşif yapılan bölgeye gelerek, çiftçilere destek verdi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Jeotermal Baharlar Sarıgöl Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title