Haberi Paylaş
Mandela Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

Mandela Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

Güncel Haberler

Efsanevi liderin naaşı Doğu Cape bölgesine getirildi.

Güney Afrika'nın ölen efsanevi lideri Nelson Mandela'nın naaşı, memleketi Kunu'ya götürülmek üzere Doğu Cape bölgesine getirildi.

Mandela'nın tabutuna, Mthatha havaalanına yolculuğunda aile üyeleri ve kabilesinin üst düzey üyeleri de eşlik etti. Mandela'nın naaşı, iki savaş uçağının eskortluk yaptığı C130 askeri uçağıyla taşınırken, Güney Afrika bayrağına sarılı tabut, askerler tarafından karşılandı ve cenaze arabasına taşındı.

Mthatha'dan Kunu'ya giden yolda insan zinciri oluştuğu dikkati çekti.

Yarın Kunu'da düzenlenecek cenaze törenine, Afrika liderleri, İran Devlet Başkanı Yardımcısı ve Galler Prensi dahil olmak üzere 4 bin kişinin katılması bekleniyor.

Bu arada, Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrika Anglikan Kilisesi'nin emekli başpiskoposu ve Mandela'nın dostu Desmond Tutu'nun, törene davet edilmediği bildirildi. Tutu'nun kızı Mpho Tutu, emekli başpiskoposun, davet edilmediğinden törene katılmayacağını açıkladı.

Öte yandan Güney Afrika devlet başkanlığı sözcüsü Mac Maharaj, Tutu'nun kesinlikle davetli listesinde bulunduğunu, emekli başpiskoposun törene katılmasını sağlayacak bir çözümün bulunmasını umduğunu söyledi. - Ankara

Kaynak: AA / Güncel

Nelson Mandela Desmond Tutu Güney Afrika Politika Güncel Haberler

title