Mali'de Kurban Sevinci - Haberler
Haberi Paylaş

Mali'de Kurban Sevinci

AA - Güncel
Mali'de Kurban Sevinci

Mali'de Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği organizasyonlarla kesilen kurbanlıkların etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Mali'de Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği organizasyonlarla kesilen kurbanlıkların etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Cansuyu Derneği tarafından ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 4 bin kurban hissesi kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Başkent Bamako ile Sigasso ve Sebu şehirlerinin kırsal kesimlerinde kurban etleri yerel partner kuruluş iş birliği ile bölgede dağıtıldı. Etlerin yaklaşık olarak 100 bin kişiye ulaştırıldığı ifade edildi.

Ülkedeki en büyük yardım kuruluşlarından birisi olan Mali Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Diara, yaptıkları yardımlardan ve insani kalkınma çalışmalarından dolayı dost ve kardeş Türk halkına müteşekkir olduklarını söyledi. "Türk kardeşlerimiz Malili kardeşlerini unutmadı" diyen Diara, Türk yardım gönüllülerinin Kurban Bayramı'nı Türkiye'de aileleri ile birlikte olmak yerine Malili kardeşlerinin yanında geçirmeyi tercih ettiklerini ve bu ülke halkının dertlerine ve sevinçlerine ortak olduklarını anlattı.

Cansuyu Derneği Afrika Projeleri Koordinatörü Mesut Ceylan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılı Kurban Bayramı organizasyonu için Mali'de bulunduklarını hatırlattı. Kurbanda yaklaşık 4 bin hisse kurban kestiklerini ve buradaki insanlara bu mutluluğu yaşatmanın kendileri için çok güzel bir duygu olduğunu söyleyen Ceylan, "Mali toplumu Türkleri gördüğü zaman beyaz insanın sadece sömürmek için değil insanlara yardım edebilmek için de geldiğini görüyor." dedi.

"Ayrıca Malili kardeşlerimiz 'Türk kardeşlerimiz bu sene yine geldiler, bizlere huzurlu bir bayram yaşatmak için buradalar' dedikleri zaman bizler çok mutlu oluyoruz." diyen

Ceylan, "Kardeş Mali halkının yüzde 90'ı Müslüman ve bu sebeple burada olmak bizim için çok büyük önem arz ediyor." diye konuştu.

Ceylan, ayrıca kurban bağışında bulunanların vasıtasıyla bu çalışmaları yapabildiklerini dile getirerek hayırseverlere teşekkür etti.

AA / Güncel

Kurban Bayramı, Mesut Ceylan, Bamako, Politika, Güncel, Haberler

title