Malabadi Köprüsüne ziyaretçi akını - Haberler
Haberi Paylaş

Malabadi Köprüsüne ziyaretçi akını

İhlas Haber Ajansı - Muhammet Romedi Yılmaz - Güncel
 - Güncelleme:

- Malabadi Köprüsüne ziyaretçi akını UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde bulunan Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki tarihi Malabadi Köprüsü, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

- Malabadi Köprüsüne ziyaretçi akını

DİYARBAKIR - UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde bulunan Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki tarihi Malabadi Köprüsü, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

Yaklaşık 9 asır önce, Artuklu Beyliği tarafından yapılan Malabadi Köprüsü Diyarbakır'ın Silvan ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. 7 metre en ve 150 metre uzunluğuna sahip Malabadi Köprüsünün yüksekliği, 19 metreyi buluyor. 12'nci yüzyılda yapıldığı değerlendirilen Malabadi Köprüsü, kemerinin genişliği bakımından dünyanın eşsiz eserleri arasında yer alıyor. Yıllar içerisindeki yıpranmaları nedeni ile Silvan Belediyesi tarafından 1989 yılında restoresi yapılan Malabadi Köprüsünde, bölgeden geçen kervanların konaklayabileceği bölümler de bulunuyor. Odalar yüksek tavanlı ve tuğla örtülü olurken, 5 gözlü köprü üç bölümden oluşup iki eğimle yola bağlanıyor.

Korona virüs risk haritasına göre mavi kategoride bulunan Silvan'daki tarihi köprü, çevre illerden ziyaretçi çekmeye başladı. Uzun bir süredir evden çıkamayan, yeni kontrollü normalleşme ile birlikte korona virüs kurallarına uyarak dışarı çıkan vatandaşlar, tarihi köprüyü gezip bol bol fotoğraf çektirdi.

İhlas Haber Ajansı / Muhammet Romedi Yılmaz - Güncel

UNESCO Dünya Kültür Mirası Malabadi Köprüsü Diyarbakır Silvan Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title