Haberi Paylaş

Kürdistan Sosyalist Partisi Lideri, Türkiye'ye Dönüyor

Kürdistan Sosyalist Partisi Lideri, Türkiye'ye Dönüyor

Güncel Haberler

Türkiye'de 1974 yılında yasa dışı olarak kurulan Kürdistan Sosyalist Partisi'nin Genel Sekreteri Mesut Tek, Türkiye'ye dönme kararı aldı.

Türkiye'de 1974 yılında yasa dışı olarak kurulan Kürdistan Sosyalist Partisi'nin liderliğini Kemal Burkay'ın bırakmasının ardından Genel Sekreter olan Mesut Tek Türkiye'ye dönme kararı almasının nedenini "legal siyaset yapmak" olarak açıkladı.

"LEGAL VE DEMOKRATİK SİYASET YAPMA KARARI ALDIK"

İstanbul üzerinden yarın Diyarbakır'a gidecek olan Mesut Tek Almanya'nın Wuppertal kentinde yaşadığı evinde soruları yanıtladı.

12 Eylül 1980'den 6 ay önce siyasal faaliyetlerinden ötürü Türkiye'den çıkmak zorunda kaldığını vurgulayan Tek, "Parti olarak illegal yapımızı sonlandırıp legal ve demokratik alanda siyaset yapma kararı aldık. Dönüşümün asıl nedeni bu" dedi.

"KÜRT İSMİNİ ANMAK TUTUKLANMA GEREKÇESİ OLARAK GÖRÜLÜYORDU"

Yaklaşık 36 yıldır Türkiye dışında yaşayan Tek, Türkiye'de Kürt sorununun tüm boyutlarıyla tartışıldığına dikkati çekerek, "35 yıl 6 ay sonra nasib olursa Türkiye'ye döneceğim. Kuşkusuz çok önceleri dönmek isterdim o dönemki maalesef Türkiye'deki siyasi şartlar kanunlar Kürt partilerinin serbestçe faaliyet yürütmelerine engeldi. Bırakın Kürt partilerini Kürt terimini kullanmak Kürt ismini anmak bile bile baskı görme tutuklanma gerekçesi olarak görülüyordu, gözaltına alınma gerekçesi gösteriliyordu.

"KÜRTLER ARTIK TALEPLERİNİ DİLE GETİRMEYE BAŞLADILAR"

Daha sonra AB süreci AK Parti'nin AB'ye verdiği önem ve bu çerçevede yapılan kanun değişiklikleri Türkiye'de Kürt sorununun tüm boyutlarıyla tartışıldığı bir dönem. Kürtler artık taleplerini dile getirmeye başladılar. Şiddete başvurmadığı sürece politika yapma olanağı belirlenince illegal yapımızı sonlandırıp legal ve demokratik alanda yapma kararı aldık. 10. Genel Kongremizde alınan kararları faaliyete geçiriyoruz. Faaliyetlerimize kaldığımız yerden devam etmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

"İSİM NE OLURSAN OLSUN BAŞINDA KÜRDİSTAN KELİMESİ OLMALIDIR"

Türkiye'ye döndüğünde partisinin isminin ne olacağı konusunu arkadaşlarıyla tartıştıklarını anlatan Tek, "Aynı isimle mi daha toparlayıcı geniş albenisi olan isimle mi devam edelim bunu tartışıyoruz. Döndükten sonra oradaki arkadaşlarımız, taraftarımızla konuşacak tartışacak fikir alışverişinde bulunduktan sonra bir isim bulacağız. Aynı isimle de olabilir farklı biri isimle de mücadele edebiliriz bizim için önemli olan isim ne olursa olsun başında Kürdistan kelimesi olmasıdır bu olmalıdır. Şu anda Türkiye'de resmi izin alan 3 tane kurulu parti var bunlar Kürdistan Özgürlük Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'dir" dedi.

"KÜRDİSTAN KELİMESİNİ İLK KULLANAN ANADOLU SELÇUKLULARIDIR"

Mesut Tek Türkiye'de Kürt sorunu ya da kelimesinin tabu olmaktan çıkmasının ardından bu konuda insanların daha rahat konuştuğunu ve görüşlerini dile getirdiklerini ifade etti.

Kürdistan kelimesini kullanılmasından korkmamak gerektiğini savunan Tek, "Kürdistan kelimesini biz ilk defa kullanmıyoruz. Ayrıca bunu Osmanlıdan önce ilk kullanan Anadolu Selçuklularıdır" ifadesini kullandı.

"AK PARTİ İKTİDARI TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS"

Mesut Tek Türkiye'de son dönemlerde atılan demokratik adımlar ve açılımlara da dikkati çekerek, "1902'den bu yana dünyadaki değişim süreci demokratik alandaki globalleşme ve Ortadoğu'daki süreçle birlikte AK Parti iktidarının Türkiye için bir şans olduğunu düşünüyorum.

AK Parti dünyadaki ve bölgedeki değişiklikleri iyi okudu AB'ye iyi sarıldı. AB'nin bir parçası oldu. Bunun getirdiği demokratik değişimleri ve kanun değişikliklerini yaptı Türkiye'nin tüm sorunlarını çözemese bile nefes borusunu biraz genişletti açtı" dedi.

"ŞİDDET BİR HAK ARACI MÜCADELESİ OLMAKTAN ÇIKARILMALI"

Türkiye'nin Kuzey Irak politikasını Erdoğan iktidarı öncesi ve sonrası olarak iki aşamada görülmesi gerektiğini anlatan Tek, bölgenin önceleri Türkiye tarafından tehdit olarak görülürken daha sonra ise bu tehdit algısının değiştiğini kaydetti.

Siyasi mücadelelerinde kesinlikle şiddete başvurmayacaklarının altını çizen Tek, şunları kaydetti: "Artık Türkiye'de Kürdistan bölgesinde şiddetin bir hak arama aracı mücadelesi olmaktan çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Silahlı mücadele şiddete başvurmak ya da benzeri söylemler bunlar hak arama aracı olmaktan çıkartmak lazım. Artık her şeyi tartışabiliyor özgürce konuşabiliyorsunuz her şeyi söyleyebiliyorsunuz özgürce söyleme olanağınız var. Sivil toplum bu anlamda basını kullanabiliyorsunuz internet istediğiniz şeyleri yazabiliyorsunuz. Güçlü bir siyasi sivil organizasyonlar oluşturma imkanınız var. Bunları yapma olanakları varken niye silaha başvurulsun" dedi.

"UMARIM PKK ŞİDDETİ ARAÇ OLARAK KULLANMAKTAN VAZGEÇER"

Şiddete karşı olmaları nedeniyle kuşkusuz bu anlamda PKK ile sorunlar olabileceğine işaret eden Tek, "Bizden bir şey gelmez. Umarım ki PKK da bir an önce şiddeti hak arama mücadelesinde bir araç olarak kullanma fikrinden vazgeçer. Abdullah Öcalan'ın bahsettiği 'silahsızlanma konferansı düzenleyin', 'silahları bir bütün olarak devreden çıkarın' inşallah o noktaya gider" diye konuştu.

Şiddete başvurmak isteyenlerin her zaman olabileceğini vurgulayan Tek, bu tür kişilerin veya grupların marjinal grup olarak kalacağını ve bir müddet sonra bunların yok olacağı kanısında olduğunu kaydetti.

"AK PARTİ DÜŞMALIĞI KÜRTLERE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ"

AK Parti düşmanlığının Kürtlere hiç bir şey kazandırmadığı inancında olduğunu kaydeden Mesut Tek, "Ben AK Partili değilim. Programı beni ifade etmiyor. Eğer Kürt karşıtı bir liste yapmak gerekecekse AK Parti bu listenin en sonunda olmalıdır. AK Parti düşmanlığı Kürtlere bir şey kazandırmayacağı gibi kaybettireceğini düşünüyorum" dedi.

Türk vatandaşlığı dondurulmuş olan Mesut Tek vatandaşlığını almak amacıyla Düsseldorf Başkonsolosluğu'na giderek gerekli işlemleri başlattığını vatandaşlığını almasının ardından siyasi faaliyetlerine resmi olarak başlayabileceğini belirtti.

2003 yılındaki kongrede o dönemki Genel Sekreter Kemal Burkay'ın kendi isteğiyle görevinden ayrılmasından sonra yerine Mesut Tek getirilmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Kemal Burkay Tek Türkiye Ak Parti Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title