Haberler

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 97. Yılı

Abone Ol

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, "Bu marş bu milletin tüm renklerini, tüm inançlarını kendinde barındırmaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, "Bu marş bu milletin tüm renklerini, tüm inançlarını kendinde barındırmaktadır. 97 yıl önce bugünleri işaret edercesine zamanı ve mekanı aşan bir ruhla yazılmıştır." dedi.

TYB tarafından Tacettin Dergahı önünde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programı düzenlendi. Program, Kur'anı Kerim tilaveti ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisiyle başladı.

Arıcan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı 97 yıl önce asil ve kahraman Türk milletinin ruh halini, duygu ve düşüncelerini tüm samimiyetiyle ve ihsanıyla Tacettin Dergahı'ndaki evinde kaleme aldığını hatırlattı.

İstiklal Marşı'nın bir milli mutabakat metni olduğunu belirten Arıcan, "Bu marş bu milletin tüm renklerini, tüm inançlarını kendinde barındırmaktadır. 97 yıl önce bugünleri işaret edercesine zamanı ve mekanı aşan bir ruhla yazılmıştır. O gün 'garbın afakını sarmışsa' diye başlayan mısraları ile devam edip 'tek dişi kalmış canavar' dediği batıyı bugün 97 yıl sonra yine bu topraklarda, bu coğrafyalarda istiklalimizin, istikbalimizin ve istikrarımızın en önemli engeli olarak görmekteyiz." diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında istiklal ve istikbal mücadelesinin verildiğini vurgulayan Arıcan, şunları söyledi:

"Öyle anlaşılıyor ki Akif, İstiklal Marşı ile bu mücadelenin kıyamete kadar devam edeceğinin farkındaydı. İstiklal Marşı'ında vurguladığı vatan, bayrak, ezan ve İslam vurguları aslında bizim her an farkında olmamız, sarılmamız ve tutunmamız gereken hususlar olduğunu bize işaret etmiştir. Bu anlamda İstiklal Marşı'nın bizim geleceğimizin bir teminatı olan bir metin olduğunu da unutmamamız gerekiyor."

Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Temel Ünlü ise İstiklal Marşı'nın yer yüzünde benzeri olmadığının altını çizdi.

Program, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Anasınıfı İstiklal Marşı'nı Ezbere okuma yarışmasında il birincisi Kahramankazan İbrahim Bitik İlkokulu öğrencisi Alperen Çetin'in İstiklal Marşı'nı okumasıyla sona erdi.

Programa, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, TYB Vakfı Mehmed Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Doğan ve çeşitli okullardan öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmed Akif Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title