Haberler

İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

Güncel Haberler

İstanbul'un Fethi'nin 553. yıldönümü kutlamaları, Belgradkapı'daki İstanbul surları önünde düzenlenen törenle devam etti. Törende, temsili Yeniçeriler'in surlara hücum ederek İstanbul'u fethi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

İstanbul'un Fethi'nin 553. yıldönümü kutlamaları, Belgradkapı'daki İstanbul surları önünde düzenlenen törenle devam etti. Törende, temsili Yeniçeriler'in surlara hücum ederek İstanbul'u fethi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

İstanbul'un Fethi'nin 553. yılı kutlamaları Zeytinburnu'nu Belgradkapı'daki surların önünde düzenlenen törenle devam etti. Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Kolordu Komutan Yardımcısı ve 52. Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Muzaffer Cengiz Arslan, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Vali Güler, Başkan Topbaş ve Tümgeneral Arslan'ın üstü açık bir cipte halkın fetih gününü kutlamasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Askeri Mehteran Bölüğü'nün çaldığı hücum marşı ve top atışları eşliğinde İstanbul surlarına hücum edilerek fetih canlandırdı. Temsili canlandırma yeniçerilerin Osmanlı sancağını ve Türk bayrağını surlara çekmesiyle son buldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir kutlama mesajı gönderdiği fetih töreninde İstanbul Fetih Cemiyeti Genel Sekreteri Prof. Dr. Kazım Yetiş, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahamettin Başar ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan Binbaşı Tayfun Sarıman günün anlamını vurgulayan konuşmalar yaptı. Küçükçekmece İsmail Hakkı Uludağ İlköğretim Okulu'ndan Merve Pamuk adlı öğrencinin okuduğu Necip Fazıl Kısakürek'in "Canım İstanbul" adlı şiiri törene katılanlara duygulu anlar yaşattı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, tarih boyunca İstanbul'un fethine eşdeğer olaya çok az rastlanıldığını belirterek, "Fetih imparatorluklar başkenti İstanbul'un son ve asıl sahiplerine kapılarını açması hadisesidir. Peygamber Efendimizin fetih müjdesinden bu yana Müslüman devlet adamlarının kurduğu rüyalarının gerçekleşmesi hadisesidir ve Fetih, 3 bin yıllık tarihinin 15 asrında başkent olmuş İstanbul'un yeniden dünya tarihinin merkezine oturması hadisesidir" dedi.

Fethe katılan şehit ve gazilerin rahmet ve minnetle anıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Şair Yahya Kemal Beyatlı'nın "Şu fetih vak'ası, Ya Rab!... Ne büyük mucizedir8 Her tecellisini nakletmek uzundur bir bir8" beyitini okuyarak, fetihten çıkarılacak çok önemli dersler olduğuna dikkat çekti. Kadir Topbaş, "Bu derslerin başında hedeflere tam bağlılık gelmektedir. Bu şehrin müjdelenmiş Fatih'i ve askerleri için fetih en büyük gaye idi. Onlar gibi bizimde gayelerimiz ve hayallerimiz olmalı. Zihinlerimiz hep gayelerimizle megul olmal?. Fetihten alacağımız diğer dersler de hedeflerimizde kararlılık göstermek, ilim adamlarına saygı göstermek ve asla ümitsizliğe kapılmamaktır" diye konuştu.

İstanbul'u genç bir Fatih'in fethettiğini ve bugünkü gençliğin de kendi potansiyelinin farkından olması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevgili İstanbullular, 2000'li yıllarda İstanbul'un bir dünya metropolü olarak karşılaştığı sorunlara Büyükşehir Belediyesi olarak kısa ve uzun vadeli çözümler üretiyoruz. İstanbul'un karşı karşıya olduğu sorunlar yeni bir fetih ruhunu gerektiriyor. Başkanlık dönemim boyunca bu ruhu diriltmeye ve yeniden ayağa kaldırmaya çalıştık. Yatırımlarımızla İstanbul'u bir şantiye haline getirdik. Kentsel dönüşüm, planlama gibi kavramları yönetim gündemine aldık. İstanbul'u Avrupa Kültür Başkenti yaptık. Bütün bu gelişmeleri İstanbul'da fetih ruhunun dirilmesi ve yeniden ayağa kalkması olarak görüyorum. İstanbul'un Fethi'nin 553. yıldönümünün milletimiz, ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum ve fetih çoşkusunun hiç tükenmemesini temenni ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl daha büyük bir coşkuyla milletimizin bu en mutlu gününü kutlamaya devam edeceğiz".

Törende konuşmaların ardından resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ödülleri, Vali Güler, Başkan Topbaş ve Tümgeneral Arslan tarafından verildi. Fetih kutlamaları, halk oyunları ve resmi geçit töreniyle son buldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

title