Haberi Paylaş
Isparta: 'küresel Emperyalizm İnsanları Köleleştirir' Konferansı

Isparta: 'küresel Emperyalizm İnsanları Köleleştirir' Konferansı

Güncel Haberler

Atatürk'ün 125. doğum yılı etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 'Küresel Emperyalizm Türkiye'den Ne İstiyor?' konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Saltık katıldı.

Atatürk'ün 125. doğum yılı etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 'Küresel Emperyalizm Türkiye'den Ne İstiyor?' konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Saltık katıldı.

"Küreselleşme Amerikan hegemonyasının öteki adıdır" diyerek konuşmasına başlayan Saltık, "Türkiye'nin jeopolitik konumu dünya ülkeleri için çok önemli. Ülkemiz petrol kaynakları başta olmak üzere bir çok doğal güzelliğe sahip. Bu yüzden sorumluluğumuz çok büyük ülkemizi korumak için çok çalışmalıyız" dedi. Saltık, "Küresel emperyalizmden kurtulmanın en önemli yolu Mustafa Kemal'in de dediği gibi bağımsızlığı paylaşmamaktır. Egemenlik hiçbir şekilde paylaşım kabul etmez. Emperyalizmin ekonomik tuzaklar başta olmak üzere ülkemiz üzerinde bir çok tuzağı vardır. Bu tuzaklar şimdi küçük gibi gözükse de sonunda ülke bağımsızlığımızın ciddi şekilde tehlikeye girmesi kaçınılmazdır. Emperyalist devletler bize tabi ki bağımsızlığınızı bizimle paylaşın demiyorlar. Ama gerek ekonomimizi ellerinde tutarak, gerek üretimimizi kısıtlayarak bu yolda hızla ilerliyorlar. Eğer bir an önce tedbir almazsak, bağımsızlığımızı paylaşır duruma geleceğiz. 'Egemenlik hiç bir renkte, hiçbir biçimde hiçbir anlam ve yolla paylaşım kabul etmez' demişti Mustafa Kemal, biz de bu sözden yola çıkarak bağımsızlığımızı kısıtlayacak her türlü yolu kapatıp önlem almalıyız" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin bizi alma yolunda çok ciddi emirleri olduğunu söyleyen ve bunların günümüzde Sevr'den çok daha tehlikeli bir hal aldığını kaydeden Saltık konuşmasına şöyle devam etti; "AB'nin Türkiye'den, Kıbrıs'ı Rumlar'ın temsil edeceği, Ege sorununun Yunanistan'ın isteklerine göre çözüleceği, Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Kürdistan devleti kurularak ülkeden ayrılması, Ermeni Soykırımının kabul edileceği, Fırat ve Dicle sularının uluslararası denetime tabi tutulacağı konularında çok tehlikeli istekleri var. Bu istekler 'Uyum Yasaları' adı altında TBMM'den geçirilmek istenmektedir. Tabi bunlar isteklerin çok küçük bir kısmı. Bu uyum yasaları adıyla önümüze sürülen hain istekler, gözüme Sevr'den daha tehlikeli görünüyor".

Saltık konuşmasında küreselleşmenin ülkeleri borçlandırarak savaştığını belirterek, "Biz 47 yıldır kapıda bekliyoruz. Bakın bakılım tarihe hangi ülke bizim kadar beklemiş. AB'ye girmemiz için özgürlüğümüz, zenginliklerimiz, her şeyimizi isteniyor . Girmemiz ise çok zor gözüküyor. Aslında asıl amaç ülkemizi borçlandırmak, yoksul bırakıp bağımsızlığı paylaşmaktır. Hayatımıza IMF girdiğinden bu yana ekonomimize bir bakın, 350 milyar doların üzerinde dış borcumuz var. İşin kötüsü hala borçlanmaya devam ediyoruz. İşte burada küreselleşmenin en etkili silahı olan borçlanma karşımıza çıkıyor. Böyle giderse AB bizi borçlandırıp kendine mahkum ederek daha çok uyum yasaları hazırlayacağa benziyor. Küresel emperyalizm insanlarımızı yoksullaştırdı, örgütlenmeden uzaklaştırdı. Bizleri borçlu yaşamak zorunda bıraktı. Ama zaten onun amacı da budur. Küresel emperyalizm insanları giderek köleleştirir, ülkeleri de giderek yok eder" diye konuştu.

SDÜ Kültür Merkezi'nde yapılan konferansa, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Altuntaş, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Ayvaz, Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şubesi Başkanı Mahmut Özyürek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Konferansın sonunda Rektör Danışmanı Ayvaz, Ahmet Saltık'a SDÜ Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce hazırlanan minyatür Atatürk heykeli armağan etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title