Haberler

Işid'in Saldırdığı Ezidilerin 1 Yılda Yaşadıkları...

* Ezidi Kültür Vakfı Başkanı Azad Barış "Soykırımın ardından geçen koca bir yıla rağmen hiçkimse bizi arayıp gönlümüzü almadı.

* Ezidi Kültür Vakfı Başkanı Azad Barış

"Soykırımın ardından geçen koca bir yıla rağmen hiçkimse bizi arayıp gönlümüzü almadı. Kalbimiz paramparça, ruhumuz darmadağın. Evet direnişteyiz. Biz, insanlığa karşı suç işleyenleri affetsek bile tarih onları affetmeyecek"

Haber - Kamera: Enver ALAS - İSTANBUL - DHA

Irak Şengal'de geçen yıl 3 Ağustos'ta IŞİD'in Ezidi'lere yönelik başlattığı saldırıların birinci yılı nedeniyle Ezidi Kültür Vakfı öncülüğünde Beyoğlu'nda bir restoranda ölenleri anma toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan Ezidi Kültür Vakfı Başkanı Azad Barış, basın açıklaması yaptı. Ezidiler'in bu coğrafyanın en kadim etnik ve dinsel gruplarından biri olduğunu belirten Azad Barış, geçen yıl 3 Ağustos tarihinde Sengal'de yaşanan katliam ile birlikte Ezidilerin tarih boyunca 73. kez yok edilmek istendiğini ifade etti.

Geçen yıl yaşanan olaylarda Ezidiler'in köksel varlığının ortadan kaldırılmak istendiğini altını çizen Barış, "Bütün yaşadıklarımıza rağmen yaralarımızı sarmaya, öfkemize hakim olmaya çalıştık ve adalet bekledik. Kıyılan canlar, parçalanan ruhlar, çalınan hayatlar için komşumuz olan halklardan merhamet bekledik. Daha güzel bir gelecek ve insanca bir yaşam için onlardan kendi insanlıklarıyla yüzleşmelerini istedik. Çünkü ancak böyle bir yüzleşmenin varlığımızı tehdit edenleri bertaraf edeceğine inandık" diye konuştu.

FİNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEYENLERİ AFFETSEK BİLE TARİH ONLARI AFFETMEYECEK"

IŞİD'in Sengal'de Ezidilere yönelik katliamlarını anlatan Barış, "İman sahibi müslümanlardan beklentimiz bu tecavüzcüleri kınamaları lanetlemeleridir, gamlı gönlümüzü almalarıdır. Ancak bunu bile çok gördüler. Müslümanlık ve islamiyet adına bütün bunu bize reva gören vahşilerden kendilerini halen daha soyutlamadılar. Soykırımın ardından geçen koca bir yıla rağmen hiçkimse bizi arayıp gönlümüzü almadı. Kalbimiz paramparça, ruhumuz darmadağın. Evet direnişteyiz. Biz, insanlığa karşı suç işleyenleri affetsek bile tarih onları affetmeyecek" dedi. Öte yandan toplantıya HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, Jıneps Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Yaşar Güven de katılarak birer konuşma yaptılar.

"FIRSATINI BULSUNLAR AYNI KATLİAMLARIN YAPILACAĞINDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN"

Ali Atalan konuşmasının başında kendisinin de Ezidi kökenli olduğunu hatırlatarak, "Geçen sene Sengal'de 3 Ağustos'ta gerçekleştirilen soykırımda hayatlarını kaybedenleri saygıyla minnetle anıyorum" dedi.

IŞİD zihniyetinin bölgeyi cehenneme çevirdiğini belirten Atalan, "Barbarlık ve vahşi zihniyet gerek inançsal gerekse etnik olarak kendilerinden farklı olan topluluklara ve kültürlere nasıl yöneldiklerini görmüş olduk. Ezidilerin nüfusu eskiden milyonlarca iken şuan 1 milyon 200 civarında Ezidi bulunmaktadır. Bunun nedeni soykırımlardır. Geçen sene ki gibi soykırım ve katliamlar nedeniyle, Ezidi nüfusu bu sayıya inmiş durumdadır. Ezidi toplumuna karşı bu barbarlık devam etmektedir. Yarın fırsatını bulsunlar yine aynı katliamların yapılacağından hiç şüpheniz olmasın" diye konuştu.

EZİDİLER'E SAHİP ÇIKILMASINI İSTEDİ

Atalan, Türkiye kamuoyundan Ezidi toplumuna sahip çıkılmasını beklediklerini ifade etti. Atalan, "Bu bir insanlık görevidir. Herkesin kendisini böyle bir toplumun yerine koyması koyup onun başına gelenlerin kendi ailesinin başına gelebileceğini bir anlık düşünmesini isteriz. Bu minvalde Ezidiler'e karşı sempatinin ve dayanışmanın yükseltilmesini isteriz" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ali Atalan Irak Işid Politika Güncel Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Bakmadan Geçme

Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece?
Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title