Haberi Paylaş

İlk Köylü Kadın Milletvekili Satı Kadın Mezarı Başında Anıldı

Güncel Haberler

İlk Köylü Kadın Milletvekili Satı Kadın Mezarı Başında Anıldı

TÜRK kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82'inci yıl dönümü, Ankara'nın Kahramankazan İlçesi'nde Türkiye'nin ilk 18 kadın milletvekilinden biri olan Satı Kadın mezarı başında anıldı.

TÜRK kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82'inci yıl dönümü, Ankara'nın Kahramankazan İlçesi'nde Türkiye'nin ilk 18 kadın milletvekilinden biri olan Satı Kadın mezarı başında anıldı.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümünde, ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın (Satı Çırpan) Ankara'nın Kahramankazan İlçesi'ndeki mezarı başında anıldı. Törene Satı Kadın'ın 83 yaşındaki kızı Bediha Emre'nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Kaymakam Engin Aksakal, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Yıldıztepe, CHP İlçe Başkanı Mahmut Ayhan, Satı Kadın ailesi ve çok sayıda davetli katıldı. Satı Kadın'ın mezarına çiçek bırakılması ile başlayan tören Kahramankazan Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Satı Kadın Evi önünde devam etti.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 1934'te Türk kadınına Milletvekili Seçme ve Seçilme hakkı verilmesi ardından yapılan ilk genel seçimlerde okur-yazarlığı olmayan bir Anadolu kadınının, kıvrak zekası ve girişimciliği sayesinde milletvekili olmayı başardığını belirterek, şöyle dedi:

"Satı Kadın'ın tüm kadınlara örnek olmasını diliyorum. Satı kadını hak ettiği değere ulaştırabilmek için adına bir mahalle ve parka vermenin yanı sıra belediye olarak Satı Kadın adına bugün 5. Baskısı yapılan kitap hazırladık. Her yıl düzenlediğimiz etkinlikler sayesinde Satı Kadın, ders kitaplarında okutulup okullara ismi verilir konuma gelmiştir."

SATI KADIN KİMDİR

Satı Kadın, 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından yapılan ilk genel seçimde meclise girerek, 1935-1939 yılları arasında 5. Dönem Ankara milletvekili olarak görev yaptı. O yıl seçilen ilk 18 kadın milletvekili arasında yer aldı. 1956 yılında hayatını kaybeden Satı Kadın, aynı zamanda 'İlk köylü kadın milletvekili' olarak da anılıyor.

Kahramankazan'da Satı Kadın adına mahalle, Kazan Belediyesi tarafından yaptırılan müze, park ve bir de anıt mezar bulunuyor. Satı Kadın'ın adının verildiği ayrıca Etimesgut'ta bir kız meslek lisesi ve Altındağ'da bir ortaokul bulunuyor. Kazan Belediyesi tarafından yaptırılan Satı Kadın Müzesi, aynı zamanda meclise giren ilk 18 kadın milletvekili arasında adına müze yaptırılan ilk milletvekili olma özelliği de taşıyor.

- Kahramankazanankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Lale Karabıyık Lokman Ertürk Türkiye Politika Güncel Haberler

title