Haberi Paylaş

Gürcü Kültür Evi'nden Milli Eğitim Bakanı'na Çağrı

Gürcü Kültür Evi'nden Milli Eğitim Bakanı'na Çağrı

Güncel Haberler

Gürcü Kültür Evi Derneği Başkanı Erdal Küçük, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e 13 Haziran'daki "Zazaca, Kırmançice, Lazca, Abhazca da seçmeli ders olacak" açıklamasını hatırlatarak, Gürcüce'nin seçmeli ders olarak bile gündeme alınmadığı...

Gürcü Kültür Evi Derneği Başkanı Erdal Küçük, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e 13 Haziran'daki "Zazaca, Kırmançice, Lazca, Abhazca da seçmeli ders olacak" açıklamasını hatırlatarak, Gürcüce'nin seçmeli ders olarak bile gündeme alınmadığı yönünde bir anlam çıkarttıklarını belirtti.

ANKARA ( ANKA )- Gürcü Kültür Evi Derneği Başkanı Erdal Küçük, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e 13 Haziran'daki "Zazaca, Kırmançice, Lazca, Abhazca da seçmeli ders olacak" açıklamasını hatırlatarak, Gürcüce'nin seçmeli ders olarak bile gündeme alınmadığı yönünde bir anlam çıkarttıklarını belirtti.

Gürcüce'nin Kafkas dilleri arasında köklü edebiyat geleneği olan tek dil olduğunu ve Gürcü geleneğinin 5. yüzyıla değin uzandığını söyleyen Küçük, Ömer Dinçer'in yapmış olduğu açıklamada belirttiği "Zazaca, Kırmançice, Lazca, Abhazca da seçmeli ders olacak" ifadesi için "Bu açıklamadan, anadilimiz olan Gürcüce'nin seçmeli ders olarak bile gündeme alınmadığı yönünde bir anlam çıkarmış bulunuyoruz" dedi.

Gürcüce'nin, tarihsel talihsizlik yüzünden kendi anadilinde eğitim ve öğretimden yaklaşık 450 sene mahrum bırakıldığını ifade eden Küçük, "Sayıları milyonlarla ifade edilen biz Türkiyeli Gürcüler'in anadilimizde eğitimin doğal hakkımız olduğunu ve Türkiye'de yaşayan tüm halklar gibi bu halka sahip çıkacağımızı, belirtmek isteriz" diye konuştu.

Küçük, bugüne kadar getirilen Gürcü dili ve kültürünü bir 450 sene daha bu şartlarda koruyamayacaklarını, gelecek kuşaklara aktaramayacaklarını vurgulayarak, "Anadilimiz Gürcüce'nin de bu aşamada hiç değilse seçmeli ders olarak müfredata alınması konusunda şahsınızın ve bakanlığın hassasiyet göstereceğini ümit ediyoruz" dedi. - Ankara

ANKA / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title