Haberler

Ergenekon Tanığı Sorguyu Anlattı

Güncelleme:

Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen İstanbul Organize Suçlar Şube eski Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu'ndan çarpıcı açıklamalar.

Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen İstanbul Organize Suçlar Şube eski Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu, 2001 yılında Tuncay Güney'e yaptığı sorguyu anlatarak, "Güney'e 'seni kim gönderdi' dedim. 'CIA'e çalışıyorum' dedi. O vakit keşke sırtıma alıp onu savcıya götürseydim. Başsavcıya gider, adam şunları anlatıyor derdim. Adil Serdar Saçan'a konunun cemaatle TSK'nın hesaplaşması olduğunu, girmememizi söyledim" dedi. İhtiyaroğlu, Tuncay Güney'in anlattığı hususların doğru olma ihtimalinin sıfır olduğunu söyleyerek şunları anlattı: "Ama Adil Serdar Saçan iyi çalıştı. Dosya kapatması mümkün değil. Bana 'Proje için izin talebi var. Başsavcı Aykut Cengiz Engin'e gidecek sen götür' dedi. Dosyayı Aykut Cengiz Engin'e uzattım. Başsavcı ile baba-oğul gibiydik. Ama dosyayı inceledi 'Siz Türkiye'yi karıştırmak mı istiyorsunuz?' deyip suratıma attı. Tuncay Güney'in iddialarına ilişkin dosya 2002 yılında kapatıldı ve emanete alındı." Üye Hakim Hüsnü Çalmuk, Tuncay Güney ile Veli Küçük'ün yer aldığı fotoğrafları salondaki perdeye yansıtarak, "Bu fotoğraflar, emanetteki dosyadan çıktı. Siz gördünüz mü?" diye sordu. İhtiyaroğlu ise "Bu fotoğrafları görmedim. İşkenceden dolayı cezaevinde yattım" dedi. Bunun üzerine üye hakim Hüsnü Çalmuk, "Siz işlemediğiniz suçtan mı yattınız" diye sordu.

GÜNEY'İN BEYANLARI AKIL DIŞI?

İhtiyaroğlu, "Yapmadım ya da yaptım neyse o bende yaradır. Oralara girmeyelim. Vicdanımız da vardır. Sert polislik de yaptık zamanında" diye cevap verdi. İhtiyaroğlu, işkence nedeniyle meslekten de atıldığını da sözlerine ekledi. Sorular üzerine İhtiyaroğlu, "Güney'in beyanlarının akıl dışı. Mantık dışı, bilim dışı. Bu adam (Adil Serdar Saçan) uğraştı uğraştı geldi olayın sanığı oldu. Çalıştılar ama bir şey bulamadılar. İstihbarattan hiç bir şey gelmedi" dedi. İhtiyaroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Saçan 2008 yılında beni arayarak öldürüleceğini söyledi. Bana bir plaka verdi. Araştırdım ekip arabası çıktı. 'Bunlar bizden' dedim. 'Polis niye takip etsin' dedi. Dürbünlü çocuklar varmış. Dürbünü ilk kez biz kullanmıştık. O zaman 'Ergenekon'dan alacaklar, gel seni gömeyim' dedim. Kabul etmedi. Adil Serdar Saçan trafik kazası geçirdiği dönem küs olduğumuz zamandı. Kazayı gazetecilerden öğrendim. İlk benim haberim oldu." Üye Hakim Hüsnü Çalmuk, "Gerçekten kaza mıydı?" diye sordu. İhtiyaroğlu, "Ben de şüphelendim. Gittim baktım. Bilirkişi yaptırdım. Bana göre normal bir kazaydı. Hastaneye gidip Saçan ile sarıldık" diye cevap verdi. Sorular üzerine, İhtiyaroğlu, "Güney'in sorgusu istihbarat şube tarafından kamera kaydına alındı. Küçük kasetlere aldılar. Foto filmde büyük video kasetine kopya alındı" diye cevap verdi.

GÖZLERİ BAĞLI DEĞİLDİ

Tanık Ahmet İhtiyaroğlu'na, Tuncay Güney ile Mart 2001 tarihinde İstanbul Organize Suçlar Şubesi'nde yapılan mülakatın görüntüleri izlettilerek sorular soruldu. Görüntülerde Tuncay Güney'in "Dün gece gözüm bağlıyken" sözleri üzerine üye hakim Hüsnü Çalmuk "Bir gece önceki sorguda gözleri bağlı mıydı?" diye sordu. İhtiyaroğlu "Hayır, bağlı değildi" dedi. Görüntülerin izletilmesine ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Ekim Pazartesi saat 09.00'a erteledi. - İstanbul / Silivri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Adil Serdar Saçan Hüsnü Çalmuk Tuncay Güney İstanbul Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title