Haberi Paylaş

Engelsiz Bosna Hersek Platformu Saraybosna'da Toplandı

Güncel Haberler

Engelsiz Bosna Hersek Platformu Saraybosna'da Toplandı

Engelsiz Dünya Platformu bünyesinde faaliyet gösteren Engelsiz Bosna Hersek Platformu'nun ilk yönetim kurulu toplantısı başkent Saraybosna'da yapıldı.

Engelsiz Dünya Platformu bünyesinde faaliyet gösteren Engelsiz Bosna Hersek Platformu'nun ilk yönetim kurulu toplantısı başkent Saraybosna'da yapıldı.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Engelsiz Dünya Platformu Genel Koordinatörü Hasan Feyzi Giray, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Saraybosna Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ve ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Engelsiz Dünya Platformu Genel Koordinatörü Giray, burada yaptığı açıklamada, Balkanlar'daki projenin Engelsiz Dünya Platformu'nun ilk yurt dışı örgütlenmesi olduğuna işaret ederek "Bosna Hersek ve Makedonya pilot ülkelerimiz. İlk yönetim kurulu toplantısında hem faaliyet planlaması hem de teşkilatlanma görüşülecek. Her üç ayda bir de yapılanların raporlanmasını alacağız." ifadelerini kullandı.

Engelsiz Bosna Hersek Platformu Başkanı Mujo Aganovic de platformun 5 Mayıs'ta açıldığını anımsatarak "Amacımız Bosna Hersek'te, özellikle 1992-1995 yılında yaşanan savaşın ardından engelli kalan vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmasını sağlamak ve bu insanlara karşı olan ön yargıları yıkmak. Kendim de savaş engellisiyim. Burada geniş bir aileyiz ve birbirimizden ayıran özellikleri birleştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yaman da kurum olarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, platformun hem Bosna Hersek hem de Türkiye için son derece iyi işlere imza atacağına inandığını söyledi.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Şanlı da Engelsiz Bosna Hersek Platformu'nun "engelleri aşması" temennisinde bulunarak "Çorbada bizim de tuzumuz olursa çok bahtiyar oluruz. Bugün burada somut adımlarla karar mekanizması oluşturulacak." dedi.

Toplantıya katılan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği İkinci Katibi Şule Gültek de platformun iki ülke arasındaki işbirliğinin devamı olduğunu kaydederek hem Bosna Hersek hem de Balkanlar'da konu hakkında somut adımların atılması gerektiğine işaret etti.

Kaynak: AA / Güncel

Hüseyin Şanlı Hasan Feyzi Saraybosna Politika Güncel Haberler

title