Haberler

Dünya Liderleri Antalya'da (7)

Abone Ol

Türkiye VE ÇİN HALK CUMHURİYETİ 7 ANLAŞMA İMZALANDI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığındaki heyetler arası Regnum Carya Otel'deki görüşmenin ardından iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı.

Türkiye VE ÇİN HALK CUMHURİYETİ 7 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığındaki heyetler arası Regnum Carya Otel'deki görüşmenin ardından iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti arasında, 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu ile Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası', Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Kalkınma ve Reform Komisyonu arasında, e-ticarette İşbirliğinin Güçlendirilmesi Mutabakat Zaptı'na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ile Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Shaoshi imza attı. Edirne-Kars Yüksek Hızlı Tren projesi çerçevesinde hazırlanan 'Demiryolu İşbirliği Anlaşması'na Bakan Bilgin ve Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng imza koydu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, 'Türk Kirazlarının Çin'e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü' ile 'Türkiye'den Çin'e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Konusunda Protokol' imzalandı. Bu protokollere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi imza attı.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile China Export and Credit Insurance Corporation (Sinosure) arasında Çerçeve İşbirliği Anlaşması da Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ve Sinosure Başkan Yardımcısı Luo Xi tarafından imzalandı.

Kumport Limanı'nın hisselerinin devrine ilişkin anlaşmaya da Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ile China Merchants yetkilisi Li Jianhong, China Ocean Shipping Company (COSCO) Group yetkilisi Ma Zehua ve China Investment Corporation (CIC) yetkilisi Zhang Qing imza koydu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Feridun Bilgin Regnum Carya Antalya Politika Güncel Haberler

title