Haberi Paylaş
Chp'li Özbolat, Kenan Evren Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Chp'li Özbolat, Kenan Evren Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Güncel Haberler

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Bülent Ulusu, Cevdet Menteş hakkında "taammüden adam öldürmek" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Kenan Evren, Tahsin...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Bülent Ulusu, Cevdet Menteş hakkında "taammüden adam öldürmek" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Bülent Ulusu, Cevdet Menteş hakkında "taammüden adam öldürmek" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu hakkında bilgi verdi.

Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu'nun 7 Ekim 1980'de, Serdar Soyergin'in 25 Ekim 1980'de idam edildiğini ifade eden Özbolat, "Bu gençlerimizin idamlarının gerçekleştiği tarihte TBMM kapatılmıştı. Ancak yetkilerinin Milli Güvenlik Konseyi tarafından devralındığına ilişkin kanun henüz çıkartılmamıştı. Dolayısıyla bu idamların MGK tarafından onaylanması hukuken mümkün değildi" dedi.

-"SOKAK İDAMI"-

Milli Güvenlik Konseyi'nin geriye dönük yasa değişikliği yaparak idamları yasal hale getirmeye çalıştığını kaydeden Özbolat, "Oysa bu üç genç çoktan asılmışlardır. Bu durum en hafif anlatımı ile bir cinayettir. Bunlar sokak idamıdır" dedi.

Özbolat, "Taammüden adam öldürmek" gerekçesiyle dönemin Milli Güvenlik Kurulu üyeleri Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, dönemin başbakanı Bülent Ulusu, dönemin Adalet Bakanı Cevdet Menteş ve olayda kusur, ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Özbolat, şöyle dedi:

"Yetki kanununun ilanından önce savunmasız maktuller üzerinde gerçekleştirdikleri taammüden ve planlayarak adam öldürme fiilleri dolayısıyla zanlıların her 3 maktul için de ayrı ayrı cezalandırılmaları için kamu adına kovuşturma yapılmasını saygılarımla dilerim." - Ankara

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Tahsin Şahinkaya Cevdet Menteş Kenan Evren Politika Güncel Haberler

title