Haberler

Bitlis'te bir hastanın rahminden, 35 santimetre büyüklüğünde ve 3 buçuk kilogram ağırlığında kist alındı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Bitlis'te karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık şikayetiyle hastaneye başvuran bir kadının rahminden 35 santimetre büyüklüğünde ve 3 buçuk kilogram ağırlığında kist çıkarıldı. Ameliyatı yapan doktorlar, kadınların yılda en az bir defa kadın doğum uzmanına kontrollerini yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık şikayetiyle hastaneye başvuran 55 yaşındaki kadının rahminde bulunan 35 santimetre büyüklüğündeki kist operasyonla alındı.

Tatvan ilçesinin kırsal kesiminde yaşayan 7 çocuk annesi 55 yaşındaki kadın, 3 yıldır devam eden karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık şikayetiyle Tatvan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvurdu. Hastanın yapılan muayenesinde rahminde 35 santimetre büyüklüğünde ve 3 buçuk kilogram ağırlığında bir miyom tespit edildi. 2 saatlik başarılı operasyonla kist alındı.

"HASTADAN ALINAN MİYOM 3,5 KİLOGRAMDI"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Öz, "55 yaşındaki hastamız bize 3 yıldır devam eden karın ağrısı, kabızlık ve karında şişkinlik şikayetiyle başvurdu. Yaptığımız görüntüleme sonucu hastanın rahminde yaklaşık 35-36 santimetre boyutlarında bir miyom tespit ettik. Hastamıza gerekli bilgilendirmeyi yaptık ve miyomun kötü huylu bir kitle olmadığını tespit ettikten sonra ameliyat kararı aldık. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonucu hastanın uzun süredir yaşam kalitesini bozan miyomu tamamen çıkardık. 2 gecelik bir hastane yatışı sonrası hastamızı taburcu ettik. Miyom 3,5 kilogramdı ve tamamen çıkardık. Ameliyat sonrası kontrollerimizde de hastanın şişkinlik ve kabızlık şikayetlerinin ortadan kalktığını öğrendik. İyi huylu olması burada işimizi kolaylaştıran bir etkendi" dedi.

Bitlis'te bir hastanın rahminden, 35 santimetre büyüklüğünde ve 3 buçuk kilogram ağırlığında kist alındı

"YILDA EN AZ BİR DEFA KONTROLE GİDİLMELİ"

Kadınların yılda en az bir defa kadın doğum uzmanına kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söyleyen Op. Dr. Öz, "Önceden tespit etmek çok kolay olmasa da rutin kadın doğum kontrolleri arasında tespit etmek kolay. Ultrason ile tespitimizi yapıyoruz. Yaşam süresini kısıtlamayan bir hastalık olduğu için erken tespit çok şart değil ama yıllık kontroller arasında tespit ettiğimiz zaman hastanın da yaşam kalitesini bozan bir büyüklükte ise eğer bunu ameliyat edilmesinde yarar var. Doğurganlık çağındaki kadınlarda yani 16 ile 45 yaş veya 50 yaş aralığındaki kadınlar gebe değillerse dahi senede bir defa kadın doğum kontrollerini öneriyoruz. Bu hastamız 55 yaşında olduğu için yaklaşık 7 senedir menopozdaydı. Dolayısıyla bu hasta üzerinde konuşacak olursak gebe kalma ihtimali zaten yoktu. Yalnız gebelik çağında da miyomlar oldukça sık görülebilmekte ve hastalığın büyük oranı da gebeliği önleyebilmekte yerleşim bölgesine göre. Eğer böyle bir bölgedeyse boyutundan bağımsız olarak ameliyat edilmesi gerekiyor. Çünkü embriyonun yerleşmesini engelleyip düşük yapabiliyor. Dolayısıyla bir veya iki santimetre boyutundan bağımsız olarak bebeğin yerleşme yerinde miyom görüldüğü zaman onun ameliyat ile alınmasını öneriyoruz. Ülkemizde rahim ağzı kanser taraması üç yılda bir yapılmaktadır. Doğurganlık çağındaki kadınlar bunu önemsemelidir" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ameliyat Bitlis Tatvan 3. Sayfa Sağlık Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Erkek Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 kim kazandı? Pantene Altın Kelebek oy vermek ücretli mi? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 saat kaçta başlıyor, CANLI izleme linki! Pantene Altın Kelebek Yıldızı Parlayanlar ödülü kim kazandı? TÜRK İŞ ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ 2024: Yeni asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç artacak? Asgari ücret 16000 mi, 17000 mi oldu? 4 Aralık OKULLAR TATİL Mİ? Yarın (4 Aralık Pazartesi) hangi illerde okullar tatil, hangi şehirlerde okul yok? Yargı YENİ BÖLÜM (74. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (157. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title