Haberi Paylaş

AP'deki yolsuzluk şüphesi nedeniyle Yunan milletvekilinin parti üyeliği askıya alındı

Güncel Haberler

Avrupa Birliği (AB) Başsavcılığının, Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yolsuzluk şüphesiyle dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği iki Yunan milletvekilinden biri olan Maria Spiraki'nin Yeni Demokrasi parti üyeliğinin askıya alındığı bildirildi.

Yunanistan'daki iktidar partisi Yeni Demokrasi'den yapılan açıklamada, Parti Başkanı olan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in kararı ile AP Milletvekili Maria Spiraki'nin parti üyeliğinin soruşturma tamamlanana kadar askıya alındığı ifade edildi.

Açıklamada, soruşturma devam ettiği sürece, Spiraki'nin bir sonraki genel seçimlerde Selanik'ten milletvekili adayı da olamayacağı vurgulandı. AB Başsavcılığından yapılan açıklamada, Belçika'da bir süredir devam eden yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının odağındaki isimlerden Yunan milletvekili Eva Kaili ve Avrupa Halk Partisinden (EPP) Maria Spiraki'nin dokunulmazlıklarının kaldırılması istenmişti.

AB Yolsuzlukla Mücadele Ofisinden (OLAF) gelen bir soruşturma raporunda, AB bütçesinin kötüye kullanımını içeren bir yolsuzluk şüphesi bulunduğu bildirilmişti. Yolsuzluk konusunun parlamentoda çalışan asistanlara ödenen ücretlerle ilgili parlamento ödenekleriyle bağlantılı olduğu kaydedilmişti.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili, yolsuzluk soruşturması kapsamında Katar'dan rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Belçika Federal Savcılığı gün içerisinde 16 eve baskın yaparken, Kaili ile birlikte 3 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenilmişti. Öte yandan polisin yaptığı aramalarda toplam 600 bin avro değerinde nakit paraya el koyulurken, Kaili'nin gündüz gözaltına alınan isimlerden biriyle bağı bulunduğu ve kendisine suçüstü yapıldığı aktarılmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Avrupa Birliği Demokrasi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Güray Dilli :

Bu nedir böyle . Bunları mı örnek alacağız ! Hem de AB ye girme çabasındayken

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title