Haberi Paylaş

Amerikalı Gazeteci Türk Jetlerinin Bombaladığı Köye Gitti

Güncel Haberler

Amerikalı Gazeteci Türk Jetlerinin Bombaladığı Köye Gitti

Amerika’nın Sesi Muhabiri Brian Padden, Türk Jetlerinin Vurduğu Belirtilen Kuzey Irak’taki Kanimasi Köyüne Gitti. Padden, Köylülerin Kendisine "ıraklı Yetkililer Bize Türkler’in Pkk’lıları Hedef Aldığını Söyledi" Dediğini Aktardı.

Amerika’nın Sesi muhabiri Brian Padden, Türk jetlerinin vurduğu belirtilen Kuzey Irak’taki Kanimasi köyüne gitti. Padden, köylülerin kendisine “Iraklı yetkililer bize Türkler’in PKK’lıları hedef aldığını söyledi” dediğini aktardı.

İran’ın Kandil Dağı’ndaki PKK kamplarını vurduğu yönünde gelen haberlerin ardından son olarak Türk jetlerinin Kuzey Irak’taki Kanimasi ve Snaht bölgelerindeki PKK kampların vurduğu iddia edilmişti. Amerika’nın Sesi radyosu muhabiri Brian Padden’ın, dün Türk jetlerinin vurduğu öne sürülen Kanimasi bölgesine gittiği bildirildi.

Padden, bir dağ köyü olan Kanimasi’de yaşayan Muhammed Zeki’nin kendisine, Türkiye’nin bir süredir bölgeyi vurduğunu söylediğini aktardı. Habere göre Zeki, “Iraklı yetkililer bize Türkler’in sınır bölgesinde faaliyet gösteren PKK’lıları hedef aldığını ve onları öldürmek istediğini söyledi” dedi.

Kanimasi mahreçli haberde Zeki’nin ve köydeki diğer kişilerin, bölgelerindeki bombalamanın Türk askerleri tarafından yapıldığını söylediği aktarıldı.

“TÜRKİYE GEÇEN YIL DA 10 KEZ VURDU”

Türk ordusunun köylerinin yakınlarındaki dağlık bölgeyi vurduğunu söyleyen Zeki, dağların bombalandığını duyduğunda köyde olduklarını belirtti. Zeki, “Olaylar olduğunda işçilerle biz buradaydık. Onlara korkmamalarını söyledim. Bombalama değil, yağmur fırtınası olduğunu, burada terörist olmadığını bu yüzden işlerinin başına dönmeleri gerektiğini söyledim” dedi.

Padden’e konuşan ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi radyosu için çalıştığı bildirilen Ahmet Ali, Türkiye’nin geçen yıl o bölgeyi 10 kez bombaladığını iddia etti. Bombalarının izlerinin hala tepelerde görüldüğünü belirten Ali, Türkiye’nin Kuzey Irak’ı vurarak “İstikrarsızlık getirmek ve güvenliğe zarar vermek istediğini” iddia etti.

KUZEY IRAK’TA TÜRK KONTROL NOKTASI İDDİASI

Öte yandan Amerika’nın Sesi Radyosu’nun haberinde, Kani Masi’ye giderken muhabirin birkaç kez Türk askerlerinin kontrol noktasından geçtiği ve “bölgedeki Türk askerlerinin komutanı ile” konuştuğu ancak komutanın röportaj önerisini geri çevirdiği öne sürüldü.

Kaynak: ANKA / Güncel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title