Haberler

AK Parti ile bir araya gelirler mi? İYİ Parti'den çok konuşulacak çıkış: Elbette görüşeceğiz

Güncel Haberler

Yerel seçimlerde CHP ile ittifak kurmak için "Büyükşehir" talep eden İYİ Parti'den çok konuşulacak bir çıkış daha geldi. "AK Parti ile bir araya gelir misiniz?" sorusunu yanıtlayan Buğra Kavuncu, "İktidar ve muhalefet bu ülkenin geleceği için diyalog kapısını açık tutmalı. Buna engel olan kim varsa sorumluluğu çok büyüktür. Elbette konuşacağız, elbette görüşeceğiz. Ama çizgilerimiz var, rengimiz var. O rengimizi kaybetmeden, çizgilerimizi muhafaza ederek herkesle konuşuruz." dedi.

Seçimlerden istediği sonucu alamayan CHP ve İyi Parti'nin ittifaka devam edip etmeyeceği merak konusu. Yerel seçimlerde ittifak kurmak için şartını açık açık sunan İyi Parti, İstanbul'a talip olduğunu vurguladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu ittifak kapısını açık bıraksa da "Tek başımıza girecek gibi hazırlık yapmamız gerekiyor. Biz İstanbul'u almaya talibiz" ifadelerini kullandı.

Seçimlere ilişkin her partinin kendi muhasebesini yapacağını belirten Kavuncu, Millet İttifakı'nın akıbetiyle ilgili, "Elbette en fazla konuşulan konu Millet İttifakı'nın bundan sonraki seyri. Bu ittifak bir stratejik karar üzerine kuruldu. Önce yerel seçimlerle sonra genel seçimlerle devam eden bir süreçti. Seçim bitti ve bu ittifakın teknik anlamdaki kısmı noktalanmış oldu. Ama stratejik iş birliğine devam edip etmeyeceği kararını partilerin yetkili organları ve nihai olarak genel başkan verecek. Önümüzdeki süreçte göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Yeni bir Anayasa için AK Parti ile bir araya gelip gelmeyeceklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Kavuncu, seçim döneminde siyasilerin kullandığı dile dikkat çekti. Kavuncu, "Türkiye'nin iyiliği için, çıkarı için bu kapıların hep açık kalması, müzakerenin münasebetin sürmesi gerekir. Ama 'Kandil'den talimat aldı' gibi cümleler siyasi rekabette kullanılamaz. Kasetlerle, montajlarla siyaset yapılamaz. Bütün bunlardan sonra o siyasi münasebeti sürdürmekte zorluk çekeriz. Onlar da zaten bu saatten sonra nasıl yapacak? Demezler mi, 'Bunlar Kandil'den talimat alıyordu. Şimdi nasıl oturacaksın.' O yüzden diline dikkat etmen lazım"dedi.

Kavuncu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün bunlara rağmen iktidar ve muhalefet bu ülkenin geleceği için diyalog kapısını açık tutmalı. Buna engel olan kim varsa sorumluluğu çok büyüktür. Elbette konuşacağız, elbette görüşeceğiz. Anayasa gündeme gelirse de görüşeceğiz. Ama çizgilerimiz var, rengimiz var. O rengimizi kaybetmeden, çizgilerimizi muhafaza ederek herkesle konuşuruz."

Kaynak: Haberler.com / Güncel

İYİ Parti AK Parti Politika Güncel Haberler

title