Haberi Paylaş

Adil Serdar Saçan'a İşkence İddiasından Takipsizlik

Güncel Haberler

Adil Serdar Saçan'a İşkence İddiasından Takipsizlik

Serpil KIRKESER / İSTANBUL - DHA) İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 7 emniyet görevlisinin, 2001 yılında gözaltındayken Tuncay Güney ve Ümit Oğuztan'a işkence yaptıkları iddiasıyla...

Adil SERDAR SAÇAN'A İŞKENCE İDDİASINDAN TAKİPSİZLİK

Serpil KIRKESER / İSTANBUL - DHA) İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 7 emniyet görevlisinin, 2001 yılında gözaltındayken Tuncay Güney ve Ümit Oğuztan'a işkence yaptıkları iddiasıyla yürütülen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yüzgeç tarafından verilen takipsizlik kararında, Tuncay Güney ve Ergenekon Davası'nın tutuksuz sanığı Ümit Oğuztan müşteki sıfatıyla yer aldı. Ümit Oğuztan savcılığa yaptığı suç duyurusunda, Tuncay Güney ile birlikte dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 2001 yılında gözaltına alındıklarını, Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 7 emniyet görevlisinin kendilerine Organize Şube Müdürlüğü'nde işkence yaptıklarını iddia etti. Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, müdür yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu, o dönemde İstanbul İstihbarat Şube'de görev yapan Hakan Ünsal Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 7 emniyet görevlisi hakkında 2001 yılında Güney ve Oğuztan'a işkence yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma kapsamında Adil Serdar Saçan ve Ahmet İhtiyaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 şüphelinin ifadesi alındı. Şüpheliler işkence iddialarını redderken, 2001 yılında hastaneden alınan sağlık raporunda ise müştekiler Tuncay Güney ve Ümit Oğuztan'ın vücuduna darp izine rastlanmadığı şeklinde rapor düzenlendiği belirtildi. Soruşturmaya verilen takipsizlik kararında müştekilere işkence yapıldığına dair herhangi bir kanıya ulaşılamadığı belirtildi. Müştekilerin soyut iddiası dışında işkence suçundan kamu davası açmayı gerektirecek herhangi bir delil ve kanıya ulaşılamadığı vurgulanan kararda, ayrıca suç tarihi itibarıyle suçun 10 yıllık zamanaşımı süresini doldurduğu belirtildi.

(BB) - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Adil Serdar Saçan Ümit Oğuztan Tuncay Güney Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title