Haberi Paylaş
ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson Raporu

ABD Adalet Bakanlığı'nın Ferguson Raporu

Güncel Haberler

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, geçen yıl Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, silahsız 18 yaşındaki siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson hakkındaki sivil haklar soruşturmasının, en başından itibaren "adil ve titiz şekilde" yürütüldüğünü söyledi.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, geçen yıl Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, silahsız 18 yaşındaki siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson hakkındaki sivil haklar soruşturmasının, en başından itibaren "adil ve titiz şekilde" yürütüldüğünü söyledi.

Holder, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, polisin uygulamalarıyla ilgili yoğun şikayetler aldıkları Ferguson Polis Merkezi'ndeki görevli polislere ilişkin eylül ayında başlatılan federal soruşturmanın tamamlanması sonrasında kamuoyuyla paylaşılan rapor hakkında konuştu.

Bakanlık bünyesinde Vatandaşlık Hakları Dairesi'nin yürüttüğü soruşturmanın raporunun, Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında polisin siyah nüfusa karşı ırkçı ve uygulamalar sergilediğini ortaya koyduğunu vurgulayan Holder, siyahi vatandaşların haklarının rutin biçimde ihlal edildiğinin görüldüğünü kaydetti.

Polisin içinde ırkçı söylemleri olanların bulunduğunu, cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı bulgularının tespit edildiği bilgisini veren Holder, siyahi kökenlilerin "diğerleri" diye adlandırıldığı gibi nedensiz yere trafik çevirmesine maruz kaldıklarını da belirtti.

Holder, polisin bu kişilere yönelik aşırı güç kullanmaya da başvurduğu bulgusuna değinerek, raporda yer alan tespitlerin tümünün gerçek olduğunu dile getirdi.

Bakan Holder, rapora ilişkin, "Yerel güçler, yasaların uygulanmasını kamu güvenliğini sağlamak için değil, sürekli gelir elde etmek için başvurdu" ifadesini kullandı.

-"Bazı protestocular haklıydı"-

Bakanlık bünyesindeki aynı birim ayrıca sadece Michael Brown'ın öldürülmesi olayına odaklanan ayrı bir soruşturmayı da tamamladı. Geçen yaz siyahi genç Brown'ı vurarak öldüren polis memuru Darren Wilson hakkında sivil haklar soruşturması açılmasına gerek olmadığını ortaya koyan raporun da "dikkatlice" hazırlandığını belirten Holder, "Soruşturmamız en başından itibaren adil ve titiz bir biçimde yapıldı" dedi.

Yerel makamlarca olayın ardından yapılan soruşturmadan bağımsız olarak bakanlığın soruşturulmasının yapıldığı bilgisini veren Holder, 300'den fazla lokal şahitle de görüşüldüğünü kaydetti. Holder, "Bulgular, polis memuru Darren Wilson'a yönelik cezai kovuşturma açılmasını desteklemiyor" diye konuştu.

Brown'ın öldürülme olayının, tek başına trajik bir olayın nasıl Ferguson şehrini barut fıçısına dönüştürdüğüne vurgu yapan Holder, "Bazı protestocular haklıydı" ifadesini kullandı.

-Rapor-

Kentin devriye polisinden mahkemelere ve cezaevlerindeki koşullara kadar tüm adli kurumlarında ayrımcı uygulamalara dair detaylara yer verilen 102 sayfalık rapora göre, nüfusunun yüzde 67'sini siyahilerin oluşturduğu Ferguson'da 2012-2014 yılları arasında trafikte araçları durdurulanların yüzde 85'i, tutuklamaların yüzde 93'ü, ceza kesmelerin yüzde 90'ı, polisin güç kullandığı vakaların yüzde 88'ini siyahiler oluşturdu.

Bunun yanında, geçen yılın nisan ile eylül ayları arasında iki günden fazla cezaevinde kalanların da yüzde 95'i yine siyahilerdi.

Rapor, siyahi araç sürücülerinin araçlarının durdurulması ve aranması olasılığının, beyazlara göre iki kat daha fazla olduğu, ayrıca siyahilerin yerel mahkemede davalarının düşmesi ihtimalinin de nüfusun diğer kesimlerine göre yüzde 68 daha düşük ihtimal olduğu tespitlerini içeriyor.

Polisin basit sebeplerle ceza kesme uygulamalarının özellikle yoksul kesimleri kötü etkilediği, bazılarının cezayı ödeyemedikleri için cezaevine düşmek durumunda kaldıkları ve bu durumun da polise yönelik tepkileri artırdığı belirtilen raporun bulguları arasında, yerel yetkililere ait bir e-posta hesabında ABD Başkanı Barack Obama'nın çok uzun süre başkanlık yapamayacağı, çünkü "hiçbir siyahinin 4 yıl aynı işte kalmadığı" yönünde 2008 tarihli ırkçı bir mesaj da yer alıyor.

Kaynak: AA / Güncel

Adalet Bakanlığı Darren Wilson Eric Holder Missouri Politika Güncel Haberler

title