Haberler

AB Balkanlar ile Buluşuyor Konferansı'nda AB üyeliği tartışıldı

Güncelleme:

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, AB Balkanlar ile Buluşuyor Konferansı'nda yaptığı konuşmada, AB üyeliğine aday ülkelerdeki insanların AB'nin bir parçası olduklarını hissetmeleri gerektiğini vurguladı. Konferansta, Batı Balkanlar ülkelerinin AB adaylık ve katılım süreci ele alındı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, "AB üyeliğine aday ülkelerdeki insanların, AB'nin bir parçası olduklarını hissetmeleri gerekiyor." dedi.???????

Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi (ALDE), başkent Sofya'da "AB Balkanlar ile Buluşuyor Konferansı"nın üçüncüsünü düzenlendi.

Konferansta, Batı Balkanlar ülkelerinin AB adaylık ve katılım süreci tartışıldı.

ALDE Eşbaşkanı ve Avrupa Parlamentosu üyesi İlhan Küçük, konferansın açılış konuşmasını yaptı.

Küçük, ALDE'nin, AB'de ve haricinde 70 partinin menfaatlerini temsil eden siyasi bir örgüt olduğunu anlattı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, konferansın "Hızlandırılmış Entegrasyon, Yatırımlar ve Avrupa'nın Güvenliği" başlıklı paneline katıldı.

Bozay, burada yaptığı konuşmada, AB'ye entegrasyon ile AB'ye katılım meselelerinin birbirinden farklı olduğuna işaret ederek, "Özellikle Avrupa'nın güvenliğine yapılan yatırımlar açısından Türkiye'nin rolü çok farklı. Kosova'daki en büyük KFOR kontenjanı Türkiye'ye ait. Türkiye Lozan Anlaşması gereğini titizlikle yerine getirmeseydi Boğazlardaki olaylar çok daha farklı olacaktı." dedi.

Enerji güvenlik sorunlarının ulusal güvenliğin bir parçası olduğuna işaret eden Bozay, "Karadeniz bölgesinde görüldüğü üzere (buradaki) tüm devletler güvenlik, ikilim, çevre bakımından birbirine bağlı. Dolayısıyla AB'nin genişleme sürecinin sekteye uğraması durumunda bu devletlerin ne kadar dayanıklı olabileceklerine de dikkat etmemiz lazım. AB üyeliğine aday ülkelerdeki insanların AB'nin bir parçası olduklarını hissetmeleri gerekiyor." diye konuştu.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ise konuşmasında, "Batı Balkanlar'daki dostlarımızın yüzüne bakarak, onlara 'burada dostlar arasındasınız' demek istiyorum." ifadesini kullandı.

Gabriel, Batı Balkanlar'ın AB'ye entegrasyon meselesinin Avrupa'nın gündeminde daima en üst sırada yer almasını istediklerini belirterek, "Katılım süreçlerinin tüm AB'ye yarar sağlayacak şekilde hızlandırılmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kemal Bozay Balkanlar Avrupa Birliği Dış Politika Enerji Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title