Giresun Serbest Piyasasında Fındık Fiyatı Düşüyor

Serbest piyasada hafta başında 7,10 liradan işlem gören fındık, 6,70 liraya geriledi.

Giresun Serbest Piyasasında Fındık Fiyatı Düşüyor

Keşap Fındık Üreticileri Birliği (KFUB) 2. Başkanı Özer Akbaşlı, Giresun serbest piyasasında son günlerde fındık fiyatında ciddi oranda düşüşün yaşandığını söyledi.

Akbaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Giresun serbest piyasasında hafta başında 7,10 liradan işlem gören fındığın, 6,70 liraya gerilediğini belirtti.

Fiyattaki düşüşe kendilerinin de anlam veremediğini vurgulayan Akbaşlı, "Her gün fındık fiyatı kademe kademe geri geliyor. Hafta başı 7,10 lira olan fındık fiyatı, dün 6,80 kuruşa, bugün de 6,70 liraya geriledi. Bu düşüşün nereye kadar devam edeceğini biz de bilemiyoruz" dedi.

Birlik olarak fındık üreticilerine SMS göndererek, ellerindeki fındıkları satmamalarını istediklerini vurgulayan Akbaşlı, şöyle konuştu:

"Ağustos ayı başında 5,50 liradan sezonu açan 2013 ürünü fındık fiyatı Giresun serbest piyasada kısa zamanda hızla yükseldi. Kasım ayı ortalarında fındığın fiyatı 7,20 lirayı gördü. Ne var ki bizim de anlam veremediğimiz nedenlerle fiyatta son günlerde ciddi düşüş söz konusu. Bu düşüş 40 kuruş gibi ciddi rakama dayandı. Birlik olarak bu düşüşü önlemek, üreticimizin menfaatlerini korumak için bazı girişimlerde bulunmaya başladık. Fındık üreticilerimize uyarı SMS göndiyoruz. Bu SMS'lerde fındık fiyatındaki düşüşe dikkat çekiyor, üreticilerimizden ellerindeki ürünlerini satmamalarını istiyoruz. Pazara az miktarda fındık inerse yeniden fiyat yukarıya doğru tırmanışa geçecektir. Fındık üreticilerimizden bilinçli hareket ederek, fındık fiyatının yeniden yükselmesini sağlama noktasında bizlere destek olmalarını istiyoruz" - Giresun