Giresun'da Nevruz Kutlaması

Giresun'da Nevruz Kutlaması

Giresun'da, kötü hava koşulları nedeniyle ertelen nevruz Kale'de kutlandı.

Giresun'da Nevruz Kutlaması
23.03.2015 16:15 | Son Güncelleme: 23.03.2015 16:15

Giresun'da, kötü hava koşulları nedeniyle ertelen nevruz Kale'de kutlandı.

Giresun Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Apaydın, nevruzun, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı bir gün olduğunu söyledi.

Apaydın, 21 Mart ile birlikte havaların ısınmaya, karların erimeye, ağaçların çiçeklenmeye, toprağın yeşermeye, göçmen kuşların gelmeye başladığını kaydederek, "Nevruz Bayramı, yenigün karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörünün, kardeşçe ve barış içinde bir arada yaşama arzusunun, dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu bir gündür. Nevruz, bütün bu güzel duyguların yanında, yeni ve umut dolu günleri, baharı, bolluk ve bereketi müjdelemektedir. Bütün bu önemli özellikleriyle nevruz, Balkanlar'dan Orta Asya'ya yayılan geniş bir coğrafyada binlerce yıldır kutlanmaktadır" dedi.

Giresun Vali Yardımcısı Cahit Karatepe ve Giresun Belediye Başkanvekili Ahmet Yusufağaoğlu, nevruz ateşini yaktı, örs üzerinde demir dövdü. 

Nevruz kutlaması halk oyunları gösterileri ve eğlence programının ardından sona erdi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title