Gazze'deki Doktorlardan Tıbbi Malzeme İsteği

Gazze'deki Doktorlardan Tıbbi Malzeme İsteği

Filistin'e Sağlanan Tıbbi Yardımların Eksikliğini Dile Getiren Gazzeli Doktorlar, Tükenen Malzemelerin Yerine Yenilerinin Sağlanması İçin Uluslararası Kuruluşlardan Yardım İstedi.

Gazze'deki Doktorlardan Tıbbi Malzeme İsteği

Filistin'e sağlanan tıbbi yardımların eksikliğini dile getiren Gazzeli doktorlar, tükenen malzemelerin yerine yenilerinin sağlanması için uluslararası kuruluşlardan yardım istedi.

Gazze'de zor şartlar altında görevlerini yürütmeye çalışan doktorlar, bugün düzenledikleri basın toplantısında tıbbi yardımların eksikliğini dile getirdi. Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin Halkla İlişkiler Sorumlusu Dr. Juma El Sakka, "Hastanelerde 150 ton ilaç açığı bulunmakta. Daha önce Sağlık Bakanlığı, Kızılhaç, bazı kardeş Arap ülkeleri ve sivil toplum örgütleri tarafından 50 tonluk ilaç yardımı yapılmıştı. Tıbbi malzemeler ve çalışmayan durumdaki cihazların bakımı için gerekli olan teçhizat konusunda

eksikliklerimiz var. Yurtdışından gelecek olan yedek parça ve anestezi malzemelerine ihtiyacımız var. El Şifa Hastanesi'nin ciddi biçimde akaryakıta ihtiyacı var, çünkü sadece 48 saat yetecek kadar kaldı. Sonrasında ise Avrupa Birliği tarafından gönderilen jeneratörler ile idare etmeye çalışacağız. Hastanelere gıda yardımı yapanlar da bu yardımlarını kesti. Refah Sınır Kapısı'nın kapalı olması ve Erez'deki çıkışın da İsrail'in kontrolünde bulunması sebebiyle hastalarımızı yurtdışına gönderemiyoruz" diye

konuştu.

Ambulans servisinden Dr. Muaviye Hassaneyn ise, "Eczanelerde ve sağlık merkezlerinde yüzde 30 oranında ilaç açığımız bulunuyor. Filistin'in kuşatma altında bulunmasından dolayı kaynaklar bize ulaşamamakta. Dolayısı ile böbrek ve karaciğer hastaları ile kanserli hastalar ölüm riskiyle karşı karşıya" dedi.

(İL-MS-OYK-OK-D)