Fener Rum Patriği Bartholomeos Kapadokya'da

Fener Rum Patriği Bartholomeos Kapadokya'da

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'in Gülşehir İlçesinde Ayine Katıldı. Patrik Bartholomeos, Pazar Ayininde Türkiye'deki Seçimler İçin de Dua Edeceğini Söyledi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Kapadokya'da

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde ayine katıldı. Patrik Bartholomeos, Pazar ayininde Türkiye'deki seçimler için de dua edeceğini söyledi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bulunan St. Jean Kilisesi'nde gerçekleştirilen ayini yönetti. Yunanistan ve Rusya'dan gelen çok sayıda turisttin de katıldığı ayinde İncil'den ayetler okunarak ilahiler söylendi. Ayine Yunanistan Makedonya-Trakya Bakanı Yorgo Kalancis de eşi ile birlikte katıldı. Ayin sonrasında Rumca ve Türkçe bir konuşma yapan Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayinde Türkiye'nin ve Kapadokya'nın mutluluğu ve bereketi için dua ettiklerini belirterek, ayinin

düzenlenmesi için gerekli izni veren makamlara teşekkür etti. Kapadokya insanlarının kendisine her zaman kucak açtığını ve onlara minnet borçlu olduğunu belirten Bartholomeos, "Bu senede yüce Allah bize Kapadokya'da kısa bir ziyaret gerçekleştirme imkanı verdi. Yüce makamına ve ismine şükrediyoruz. Sevgili Kapadokyalılar bize kapılarını ve gönüllerini açtılar. Misafirperverlik gösterdiler. Kendilerine müteşekkiriz. Ayrıca bu ayini düzenlememiz için bize gerekli izni veren yetkili makamlara ve Nevşehir

Valisi'ne Patrikhane ve şahsım adına teşekkür ediyorum" dedi.

Kapadokya'da ayrıca Pazar ayini de yöneteceğini kaydeden Patrik Bartholomeos, bu ayinde de Türkiye'de gerçekleştirilecek olan seçimler ve dünya barışı için dua edeceğini vurguladı. Bartholomeos, "Ayinimizde gerek memleketimizin gerekse de Kapadokya'nın mutluluğu ve bereketi için dua ediyoruz. Yapılacak olan seçimlerin mutlu ve iyi netice ile gerçekleşmesi için dua edeceğim. Dualarımızda ayrıca dünyada daimi barışın hakim olmasını da istiyoruz" diye konuştu.

Bu arada, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un akşam saatlerinde gerçekleşen ayine daha önce belirtilen saatten yaklaşık 1 saat geç gelmesi nedeniyle kilise çevresinde nöbet tutan polisler yağan yağmur altında ıslandı. Sağanak yağmur altında Bartholomeos'u bekleyen polislerin çevrede aldıkları geniş güvenlik tedbirleri dikkat çekti.

(MÖZ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA