Fas'ta Hükümet Kurma Çalışmaları

Fas'ta Hükümet Kurma Çalışmaları

Fas'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) Ulusal Konsey Başkanı Sadettin Osmani, koalisyon görüşmelerine İstiklal Partisi ile başladı.

Fas'ta Hükümet Kurma Çalışmaları

Fas'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) Ulusal Konsey Başkanı Sadettin Osmani, koalisyon görüşmelerine İstiklal Partisi ile başladı.

Başkent Rabat'taki PJD Genel Merkezi'nde basın mensuplarına açıklamada bulunan eski İletişim Bakanı Mustafa el-Halfi, Osmani'nin hükümet kurma çalışmaları kapsamında bu sabah ilk olarak İstiklal Partisi (İP) yöneticileriyle görüştüğünü belirtti.

Osmani, İP'nin hükümet görüşmeleri için görevlendirdiği Hamdi Velid er-Reşid, Muhammed es-Susi el-Musavi ve Buomer Tagvan'dan oluşan heyetle parti merkezinde bir araya geldi.

İP Genel Müdürü Musavi, görüşme öncesi yaptığı açıklamada partisinin PJD'yi ve çoğunluğun oluşturacağı hükümeti desteklemeye devam edeceğini aktardı.

İP yönetimi, Genel Sekreter Hamid Şabat'ın 2016'nın son günlerinde Moritanya ile krize neden olan açıklamalarının ardından hükümet kurma görüşmeleri için üç kişiden oluşan bir heyet görevlendirmişti.

Osmani, Asalet ve Çağdaşlık Partisi ile görüşecek

Eski İletişim Bakanı Halfi, Osmani'nin bundan sonraki görüşme programı hakkında da bilgi verdi.

Buna göre Osmani, bugün sırasıyla Milli Bağımsızlar Birliği, Asalet ve Çağdaşlık Partisi (PAM) ve Halk Hareketi ile yarın ise "Halk Gücü Sosyalist Birliği" ve "İlerleme ve Sosyalizm Partisi" ile görüşecek.

Halfi, "Aslında hükümet görüşmeleri mecliste sandalye sayısı bakımından ikinci sırada yer alan PAM ile başlayacaktı. Fakat PAM Genel Sekreteri İlyas el-Omari ile yapılacak görüşme programdaki değişiklikten dolayı akşam saatlerinde gerçekleşecek." dedi.

Osmani'den önce hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan ve PJD Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran, beş ay boyunca sürdürdüğü koalisyon görüşmelerine PAM'ı dahil etmemişti.

Benkiran'ın koalisyon arayışında sonuç elde edememesi üzerine Fas Kralı 6. Muhammed, geçen cuma günü hükümet kurma görevini Benkiran'dan alarak aynı partiden Osmani'ye vermişti.

Fas'ta geçen yıl ekim ayında yapılan genel seçim sonuçlarına göre partilerin meclisteki dağılımı şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi 125, Asalet ve Çağdaşlık Partisi 102, İstiklal Partisi 46, Milli Bağımsızlar Birliği 37, Halk Hareketi 27, Halk Gücü Sosyalist Birliği 20, Anayasal Birlik Partisi 19, İlerleme ve Sosyalizm Partisi 12, Sosyal Demokrat Partisi 3, Federal Demokratik Sol Parti 2, Demokratik Birlik Partisi 1 ve Sol Yeşiller Partisi 1 milletvekili.