Eroğlu: "Bütün Amacımız Uludağ'ı Dünya Çapında Bir Merkez Haline Getirmek"

Eroğlu: "Bütün Amacımız Uludağ'ı Dünya Çapında Bir Merkez Haline Getirmek"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "11 otelle alakalı dönüşüm talebi oldu, 7 tanesinin projesini tamamladık.

Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "11 otelle alakalı dönüşüm talebi oldu, 7 tanesinin projesini tamamladık. 4 otelin projesi şu anda inceleniyor. Uludağ'la ilgili muhteşem bir projemiz var. Ona uygun olanları kabul ediyoruz." dedi.

Uludağ Sarıalan mevkisinde Osmangazi Belediyesine ait Taşkonak Tesisleri'nin açılışını yapan Bakan Eroğlu, daha sonra Uludağ Milli Parklar Sarıalan hizmet binası ile 17 çeşmenin açılışını gerçekleştirdi.

Hizmet binasında gezen Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, 2011'de Uludağ'da muhteşem bir dönüşümün başladığını söyledi.

Eroğlu, öncelikle burada kaçak olan kamu kurumlarının yapılarını yıktıklarını belirterek, "Kamu kurumlarının burada işletmecilik yapması otelciler ve özel sektör açısından uygun değildi. Biz bunların yıkımıyla işe başladık. Önce ben kedi bakanlığıma ait Devlet Su İşleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Müdürlüğünün binalarını yıktık." diye konuştu.

Bazı otelcilerin de zaman içinde var olan binalarının yanlarına kaçak tesisler yaptıklarını aktaran Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bunlara zamanında dikkat edilmemiş. Bizim dönemimize kadar kimse bunları fark etmemiş ya da fark etmiş ama göz yummuş. Otelcileri toplayarak dedim ki 'Biz Uludağ için imar planı hazırladık. Burası için çok güzel bir dönüşüm projemiz var. Bunları yıkarsanız bizim hazırladığımız projeye uygun hale getirirseniz biz de size gerekli kolaylığı gösteririz ama bize karşı koyarak istediğimizi yaparız diyorsanız yıkar geçeriz' dedik. Hakikaten çoğunu da yıktık." diye konuştu.

Otel sahiplerinin çoğuyla mutabakata vardıklarını açıklayan Eroğlu, "Bir kısım otel kaçak olan yerleri yıktı. Dış cephe düzenlemesi yaptı. Ayrıca 11 otelle alakalı dönüşüm talebi oldu, 7 tanesinin projesini tamamladık. 4 otelin projesi şu anda inceleniyor. Uludağ'la ilgili muhteşem bir projemiz var. Ona uygun olanları kabul ediyoruz. Zaman içinde Uludağ'a has güzel bir mimari kazandıracağız ki burası dünya çapında muhteşem bir yer olacak" dedi.

"Bizim burada bütün Uludağ'ı dünya çapında bir merkez haline getirmek" diyen Eroğlu, "Burada çöp kutuları bile özel olacak. Baştan aşağıya her şey özel olacak. Binaların cephe kaplamaları özel olacak. Burada koordinasyon içinde çalışıyoruz. Eski Uludağ ile yenisi arasında çok büyük fark var." ifadelerini kullandı.

Dönüşüm projesiyle ilgili bir gazetecinin "Uludağ'daki oteller tamamen yıkılıp yeniden mi yapılacak?" sorusunu Eroğlu, "Otellerin bir kısmı yıkılacak bir kısmı da tadilat yapacak. Otel sahipleri kaçak ilave yapıların birçoğunu da yıktı. Kaçak yapıları yıkmayanları da teslim aldık. Yıkmayanlara 'Getir anahtarı' dedim. Mecburen getirdi. Onların kim olduğunu söylemeyeyim. Ayıp olur şimdi. Netice itibariyle yıkmayanı biz yıkarız. Burada mahkeme süreci bazen devam edebiliyor. O süreç bizi geciktiriyor" diye cevaplandırdı.

Önceki yıllarda Uludağ'la ilgili yaşanan yetki karmaşasıyla ilgili belediyelerin dert yandığı sorusuna ise Bakan Eroğlu, "Yetki bizde. Belediye başkanlarımız yıkacaklarsa buyursunlar kaçak otelleri yıksınlar ama yetki bizde. Zaten belediye başkanlarımızla birlikte çalışıyoruz. Kaçak yapılarla birlikte mücadele ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Sarıalan'dan Oteller Bölgesi'ne teleferikle geçen Eroğlu, buradaki bir otelde otel sahipleri ve yöneticileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından 1. Oteller Bölgesi Dönüşüm Projesi kapsamında Alkoçlar Otele'e ait 6 numaralı tesisin temel atma törenini katılan Eroğlu, daha sonra Karabelen Bölgesindaki Uludağ Milli Parkı Tanıtım Merkezi'ni gezerek incelemelerde bulundu.

Eroğlu'na, Bursa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör, bazı belediye başkanları ve ilgili kurum müdürleri eşlik etti.