Emniyetten Ayşe Arman'ın Röportajına Yalanlama

Emniyetten Ayşe Arman'ın Röportajına Yalanlama

Emniyet, çevik kuvvet polisleriyle yaptığı röportajı yayınlayan Ayşe Arman'a yanıt verdi.

Emniyetten Ayşe Arman'ın Röportajına Yalanlama

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman'ın 4 polis memuruyla stüdyoda yaptığı röportaj gündeme bomba gibi düştü. Röportajda polis memurlarınden biri Gezi Parkı eylemlerindeki müdahaleyle ilgili olarak, "40 saat uyumayan birinden ne bekleyebilirsin? Gerçekten insanlıktan çıkıyoruz. Çıktık. Vicdanımız rahat mı? Kendi adıma değil. Sosyal medyada yayınlanan bütün o şiddet görüntülerini ben de izledim. Kabul ediyorum, vahşet. Ben de bazı şeyler yaşadım, yaşattım, o görüntüleri televizyondan izlediğimde, 'Bu, ben olamam!' dedim." ifadelerini kullanmıştı.

Bugün Takvim gazetesine açıklamada bulunan Emniyet Müdürlüğü, röportaj veren polislerden çeşitli suçlardan dolayı emniyetten atılan kişiler olduğunu ileri sürdü. Bazı çevik kuuvet polisleri de Ayşe Arman'ın röportajına güldüklerini belirttiler.

İşte o çevik kuvvet polislerinin röportajla ilgili açıklamaları;

-Amirlerimiz gaz atma dedi İddia edildiği gibi (Gaz sık dendiğinde, 'sıkmam' diyecek polis tanımıyorum) bir durum asla olmaz. Biz bir gaz fişeği attığımızda, ikinciyi atarken amirlerimizin, 'Atma' dediği ve tüfeği tuttukları çok olmuştur.

-Vurulan polisi yazan yok Mecidiyeköy'de bir arkadaşımız kalça kemiğinden vuruldu. Sakat kalma durumu var. Biz de mağdur olduk.

-Evlenen de oldu İddia edildiği gibi izin alamayan ya da evlenemeyen arkadaşımız yok. Olaylar sırasında bir arkadaşımız evlendi ve bir gün izin kullandıktan sonra kendi isteği ile Taksim'de göreve döndü. Yani yasal haklarını bile kullanmadı. Çünkü arkadaşlarını yalnız bırakmak istemedi.
Bir dilekçeye bakar Her meslekte olduğu gibi bizde de sınırı aşan meslektaşlarımız olmuş olabilir. Ama kimse burada bulunmak zorunda değil. İsteyen istediği zaman gider. Herşey bir dilekçeye bakar.

-Tarihin en uzun görevi 36 saat aralıksız görev yaptık. Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkışmasıydı. Daha önce en uzun görevimiz 4 saatti, gerisini siz düşünün.

EMNİYET YALANLADI

İstanbul Emniyeti, Ayşe Arman'a röportaj veren kişiler için "İzin almış ya da almamış, hiçbiri Çevik Kuvvet'ten değil" açıklamasını yaptı. Emniyet yetkilileri Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan söz konusu röportajda yer alan kişiler için "Çeşitli suçlardan dolayı sürülen polis memurları" ifadesini kullandı.