Elyak Başkanı Evren Yurttaş Hastane Yangınlarına Dikkat Çekti…

Elyak Başkanı Evren Yurttaş Hastane Yangınlarına Dikkat Çekti…

Elektrik Yangınları ve Hasarlarından Korunma Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, son zamanlarda Bursa'da sıkça görülen hastane yangınlarına dikkat çekti.

Elyak Başkanı Evren Yurttaş Hastane Yangınlarına Dikkat Çekti…

Elektrik Yangınları ve Hasarlarından Korunma Derneği (ELYAK) Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, son zamanlarda Bursa'da sıkça görülen hastane yangınlarına dikkat çekerken, "İnsanlarımızın sağlığına kavuşması için tedavi gördükleri hastanelerde elektrik kaynaklı yangınlar nedeniyle tehlike yaşamalarının önüne geçilmelidir" dedi.

Elektriğin olduğu her yerde her an tehlike olabileceğini, ama gerekli önlemlerin alınmasıyla bu tehlike ve risklerin bertaraf edilebileceğine dikkatleri çeken Yurttaş, "Her şeyden önce okul, hastane gibi kamu binalarının projelendirilme ve yapım aşamasında yönetmeliklere uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda Yönetmeliklere göre elektrik yangınlarına karşı bazı cihazların kullanılması zorunlu olmasına rağmen bazen bu yerine getirilememektedir" şeklinde konuştu.

Açıklamasında, özellikle elektrikli cihazların yoğun olarak kullanıldığı hastanelerde daha dikkatli olunmasının altını çizen ELYAK Başkanı Evren Yurttaş, "Geçtiğimiz yıllarda Bursa'da bir hastanemizde yine elektrik kaynaklı bir yangında sekiz vatandaşımız yaşamını yitirmişti. Bu elim olay hafızalardan silinmemişken son zamanlarda iki hastanemizde daha ister havalandırma ve soğutma sistemlerinden, isterse kullanılan cihazlardan olsun elektrik kaynaklı yangınların yaşanmış olması düşündürücüdür. Hastaneler ve okullar gibi kamu binalarında bu konu üzerinde hassasiyetle durulmalıdır" dedi.

Elektrik Yangınları ve Hasarlarından Korunma Derneği (ELYAK) olarak Bursa Valiliği ile yaptıkları protokolü hatırlatan ve okulları yangından korumak üzere 50 okula 500 adet Trimbox cihazı takmaya başladıklarını belirten Yurttaş, benzeri bir çalışmayı sağlık kurumlarıyla da yapmaya hazır olduklarını ifade etti.