El Sanatları Ders Kitaplarında
Haberler » Eğitim » Haber

El Sanatları Ders Kitaplarında

Ankara'nın Beypazarı İlçesinin Yöresel El Sanatları, İlköğretim 6. Sınıf Ders Kitaplarında Öğrencilere Anlatılıyor.

El Sanatları Ders Kitaplarında

Ankara'nın Beypazarı ilçesinin yöresel el sanatları, ilköğretim 6. sınıf ders kitaplarında öğrencilere anlatılıyor.

Ankara'nın tarihi evleriyle ünlü Beypazarı ilçesinin kendisine özgü yerel el sanatları ve gümüş işlemeleri bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Beypazarı'nın yöresel el sanatları Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim 6. sınıflar için hazırladığı Türkçe ders kitaplarında öğrencilere anlatılıyor.

“Tema ve Meka” başlığıyla yer alan konuda, Beypazarı'nda yaşayan son ustalar, el sanatlarını anlatıyor.

İlçe Kaymakamı Hikmet Aydın, ilçenin el sanatlarının öğrencilere ders kitaplarında anlatılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Türkçe ders kitabında “Tema ve Mekan” konusunda, yazar Ülkü Özel Akagündüz'ün hazırladığı bölümde Beypazarı ilçesine yer verildiğini ifade eden Aydın, “Kitabın 74-75-76-77 sayfalarında geçen yazıda, Beypazarı ilçemizin tarihi kültürel ve yöresel gelenekleri bütün boyutlarıyla tanıtılmıştır. Bu tanıtımın günümüzü de kapsamış olması bizi oldukça mutlu etmiştir” dedi.

Aydın, Beypazarı'nın turizm potansiyelini en iyi biçimde öne çıkarılması ve bütün boyutlarıyla değerlendirilmesini amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu amaç çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim 6. sınıflara yönelik hazırlattığı Türkçe ders kitabında ilçemizin tarihi ve kültürel yönleriyle ön plana çıkarıp model olarak sunulmuş olması şükranla karşıladığımız bir çalışmadır. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Kesiktaş da Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2007-2008 eğitim-öğretim döneminde ilköğretim okulları 6. sınıfında Türkçe ders kitabı olarak okuttuğu kitapta ilçenin tarihinin ve yöresel el sanatlarının tanıtılmış olmasının kendilerini mutlu ettiğini bildirdi.